Profilaktyka przeciw odleżynom

szpitalny pacjent

Odleżyny to rany, które powstają w miejscach narażonych na długotrwały ucisk. Tworzą się na ciałach osób przykutych do łóżek z powodu choroby. Pojawiają się w różnych miejscach. Najczęściej spotykane są  odleżyny krzyżowe, ale często rany tworzą się tez na pośladkach lub piętach. Leczenie odleżyn jest trudne i długotrwałe, dlatego należy bardzo dbać o to, by do nich nie dopuścić.

Jak zapobiegać?

Musisz zadbać o to, by chory nie uciskał tych samych miejsc przez cały czas. Należy zmieniać mu pozycję co dwie godziny, a jeśli jeździ na wózku inwalidzkim, trzeba to robić jeszcze częściej. Codziennie, nawet kilkakrotnie oglądaj newralgiczne miejsca na ciele, czy nie pojawiają się na nich zaczerwienienia lub stwardnienia, będące pierwszymi, jeszcze łagodnymi odleżynami. Zadbaj o łóżko, na którym leży chory. Kup specjalny materac, dbaj o to, by prześcieradło było w miarę możliwości wygładzone i żeby w łóżku nie znajdowały żadne elementy mogące wpływać na komfort: okruchy, tabletki itp. Ochraniaj miejsca, w których mogą się tworzyć lub nawet zaczęły się tworzyć odleżyny. Podkładaj choremu coś pod nogi, by odciążyć pięty. Przy pomocy różnych przedmiotów unoś kołdrę nad chorym tak, by nie uciskała ona stale tych samych miejsc. Często masuj części ciała podatne na odleżyny. Tym sposobem poprawisz ich ukrwienie. Podobnie zadziała wykonywanie prostych ćwiczeń, np. zginanie rąk i nóg chorego.

 

 

Leczenie

Leczenie odleżyn wymaga stosowania specjalnych opatrunków. Muszą one zapewniać ranie wysoką wilgotność, ale jednocześnie odprowadzać z niej wysięk i toksyczne cząsteczki. Dodatkowo nie mogą dotykać rany, aby nie naruszać delikatnych warstw dopiero co odbudowującej się skóry. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów pomagających w walce z odleżynami, warto poradzić się lekarza, który z nich będzie najlepszy na dany stopień zaawansowania ran. Im są one mniejsze, tym leczenie jest szybsze i skuteczniejsze. Zaawansowanie odleżyny wpływają na stan kości i mogą doprowadzić do śmierci chorego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.