> > > Stopnie oparzen

Stopnie oparzeń

Zmiany miejscowe jakie towarzyszą oparzeniom to: zaczerwienienie, ból, obrzęk i/lub martwica. Zależnie od nasilenia objawów wyróżnia się cztery stopnie oparzenia. Rozpoznanie głębokości oparzenia bezpośrednio po urazie bywa trudne, gdyż rana zmienia się w czasie.

Oparzenie I° – objawem jest zaczerwienienie skóry (rumień) i obrzęk, uczucie pieczenia. Przeważnie w ciągu paru dni następuje złuszczenie naskórka i po 7-10 dniach skóra jest zagojona. Mogą pozostać przebarwienia.

Oparzenia II° – obejmuje naskórek i część skóry właściwej. Na zaczerwienionej i obrzękniętej skórze pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Występuje ból. Okres gojenia trwa 10-21 dni, a jeśli poparzenie objęło całą część skóry właściwej to gojenie może potrwać kilka tygodni. Im głębsze oparzenia, tym większe ryzyko pozostania blizn.

Oparzenia III° – martwicy ulega cała grubość skóry. Jest niebolesne, gdyż zniszczone są receptory bólowe. Skóra przyjmuje barwę od białoszarej, żółtej do brunatnej. W miarę upływu czasu martwiczo zmieniona skóra wysycha i powstaje strup. Powstają trwale widoczne blizny.

Oparzenia IV° – występuje martwica wszystkich warstw skóry i uszkodzenie tkanek głębiej położonych – mięśni, ścięgien, kości, narządów wewnętrznych.

Niezależnie od przyczyny oparzenia (termiczne, elektryczne, słoneczne, jonizujące) w I i II a nawet w III stopniu wskazane jest zastosowanie Argotiab™ krem. Dowiedz się więcej – Argotiab™ oparzenia.