Odparzenia u osób dorosłych

para seniorów

Problem z odparzeniami kojarzy się raczej z dziećmi i pieluchami, niż z osobami dorosłymi. Jednak odparzenia to nic innego jak rany spowodowane  obcieraniem się o siebie rozgrzanej, spoconej skóry z inną powierzchnią – najczęściej ubraniem, lub inną fałdką skóry. Dlatego często dotyczy też osób dorosłych, zwłaszcza otyłych lub intensywnie uprawiających sport. Jednak odparzenia mogą też robić się od niewygodnych, za ciepłych butów lub ubrań przy zwykłym ich używaniu.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Należy oczywiście zapobiegać ich przyczynom. W wypadku osób otyłych, u których oparzenia pojawiają się z powodu obcierania się o siebie warstw skóry jedyną skuteczną metodą jest… zgubienie kilku kilogramów. Odpowiednia higiena i częste posypywanie talkiem wrażliwych miejsc zapobiega odparzeniom, ale tylko na niedługi czas, dopóki talk nie nasiąknie wodą. W innych wypadkach wystarczy zadbać o odpowiednią odzież. Osoby uprawiające sport powinny poszukać odpowiedniego ubioru do danej dziedziny w sklepach sportowych. Dedykowane sportowcom koszulki i spodenki odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać. Na co dzień należy zadbać o to, by ubrania były przewiewne, a najlepiej uszyte z naturalnych materiałów. Osoby ze skłonnościami do odparzeń muszą częściej dbać o higienę i walczyć z nadmiernym poceniem się. Czasami pomaga smarowanie wrażliwych miejsc oliwkami lub tłustymi kremami, które zmniejszają tarcie.

 

 

Jak leczyć odparzenia?

Odparzenia to niestety trudno gojące się rany. Często sączy się z nich płyn surowiczny, czasami dochodzi do ich zakażeń. Odparzeń w miarę możliwości nie powinno się dotykać. Powinno się zakładać zwiewne ubrania, które nie będą podrażniały poranionego miejsca. Świeże odparzenie należy przemyć solą fizjologiczną i osuszyć. Następnie na ranę powinno się położyć specjalistyczny.

Jeśli zadajesz sobie pytanie „co na oparzenia?” wybierz krem na odparzenia skóry, który wspomoże jej gojenie i ochroni ją przed zakażeniami. Kremu nie powinno się stosować zbyt długo. Jeśli rana nie wyleczy się w ciągu dwóch tygodni, należy udać się do lekarza.