Grzybica stóp to bardzo częsta choroba skóry. Najczęściej występuje na podeszwie stopy (grzybica podeszwowa), między palcami (grzybica międzypalcowa) lub na bocznej powierzchni palców.
Objawy grzybicy stóp mogą być różne. Wszystko zależy od patogenu, który ją wywołał. Choć choroba ta nie ma ciężkiego przebiegu, to jednak potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy oraz… jak ją leczyć!
Grzybica stóp – przyczyny
Trichophyton rubrum to patogen, który najczęściej odpowiada za grzybicę stóp. Atakuje paznokcie stóp i skórę między palcami. Inne, mniej popularne rodzaje grzybów odpowiedzialnych za tę jednostkę chorobową to Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale lub Epidermophyton floccosum.
Wyróżniamy czynniki ryzyka, które stoją za grzybicą. Oto one:
- niewłaściwa higiena stóp – za rzadkie mycie, niezmienianie skarpetek każdego dnia;
- noszenie latem obuwia nieprzewiewnego;
- używanie cudzych butów bez skarpetek;
- nadmierne pocenie się stóp;
- zaburzenie pracy układu immunologicznego;
- nieleczona cukrzyca;
- zaburzenia krążenia;
- długotrwała antybiotykoterapia.
Grzybica stóp – objawy
Objawy grzybicy stóp są bardzo charakterystyczne. Zaliczamy do nich:
- pieczenie stóp;
- świąd, swędzenie stóp;
- zaczerwienienie między palcami, mogą pojawić się czerwone plamki;
- łuszczenie skóry między palcami;
- pęcherzyki z płynem surowiczym;
- żółte paznokcie;
- nieprzyjemny zapach pomimo właściwej higieny;
- złuszczający się naskórek.
Ogólnie grzybica stóp w pierwszej fazie pojawia się między czwartym a piątym palcem. Początek tej choroby to najczęściej łagodny przebieg: swędzenie, zaczerwienienie, delikatne łuszczenie skóry. Z czasem jednak swędzenie staje się coraz bardziej uporczywe, a dodatkowo płytka paznokcia się przebarwia. Paznokcie najpierw stają się żółte, a później ciemnieją.
Grzybica stóp – leczenie
Najlepszym sposobem na uniknięcie grzybicy jest dbanie o właściwą higienę stóp oraz zdrowy tryb życia. Należy myć stopy codziennie. zmieniać skarpetki każdego dnia oraz nosić jedynie obuwie wykonane ze skóry naturalnej. Dodatkowo warto zdrowo się odżywiać, leczyć cukrzycę oraz uprawiać sport.
Grzybica stóp – leczenie
Leczenie grzybicy stóp obejmuje stosowanie maści przeciwgrzybicznych (leczenie miejscowe – stosowane są m.in. pochodne imidazolowe) oraz leków doustnych na grzybicę (leczenie ogólne – wskazane w przypadku poważnych zmian lub gdy leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów). Stosowane w leczeniu ogólnym leki to m.in. terbinafina, flukonazol i itrakonazol.
W ramach profilaktyki warto dodać do swojej podręcznej apteczki wyrób medyczny Argotiab Spray. Jest to suchy spray w proszku, który tworzy barierę ochronną, zapobiega maceracji ran oraz wspiera regenerację skóry. Dzięki produktowi na skórze nie powstają infekcje, a stan stóp nie pogorszy się. Spray zawiera srebro TIAB stanowiące kompleks na bazie dwutlenku tytanu kowalencyjnego związanego z jednowartościowymi jonami srebra. Tworzy ono barierę przeciwdrobnoustrojową na skórze i wspomaga też proces ochrony rany. Ten wyrób medyczny jest polecany w procesie leczenia grzybicy stóp.