Jak leczyć oparzenia po radioterapii?

krem

Radioterapia jest niezbędnym zabiegiem w wypadku leczenia nowotworów złośliwych. Uszkadza ona złośliwe komórki poprzez promieniowanie jonizujące. Niestety podczas terapii umiera też część komórek zdrowych, co jest niepożądane, jednak nieuniknione. Części ciała poddane radioterapii są naświetlane promieniami podobnymi do tych z badania Roentgena, jednak promieniowanie jest silniejsze i trwa dłużej.

Efekty uboczne

Tak mocna ingerencja w ciało człowieka ma oczywiście swoje skutki uboczne. Miejsca poddane radioterapii bywają oparzone, i przestaje na nich rosnąć owłosienie. Skóra może być zwiotczała, zaczerwieniona, pojawiają się na niej tzw. pajączki. Czasami pojawiają się rany, które przeobrażają się w nieestetyczne blizny. Jednak działania promieni odczuwa nie tylko skóra, ale również cały organizm. Terapia może prowadzić do dużo większych uszkodzeń ciała, m.in. do marskości wątroby, zwłóknienia nerek i niedrożności jelit. W skrajnych przypadkach może powodować niepłodność. Rzadko, lecz zdarza się, że promienie zabijając komórki nowotworowe  uszkadzają komórki zdrowe w ten sposób, że powodują one kolejny nowotwór. Większość z niepożądanych efektów ubocznych należy konsultować z lekarzem i podejmować odpowiednie do zniszczeń w organizmie leczenie. Jednak jeśli chodzi o stan skóry, pewne działania można podjąć samemu.

 

 

Oparzenia

Oparzenia po radioterapii to rany przypominające  zwykłe oparzenia. Skóra jest zaczerwieniona, czasami pojawiają się na niej pęcherze i wysięk. Takie rany wymagają specjalnej pielęgnacji. Najlepszym na nie lekiem jest dedykowany krem po radioterapii. Kremy z jonami srebra działają na rany antygrzybicznie, antybakteryjnie i antydrobnoustrojowo. Wzbogacone o dodatkowe składniki  tworzą na ranie nieprzylegający do niej opatrunek, który utrzymuje w ranie wilgoć niezbędną do poprawnego gojenia, ale jednoczenie pozwala jej oddychać. Tego typu maści mają też za zadanie ograniczenie tworzenia się blizn. Dzięki niemu skóra i tkanki regenerują się dużo szybciej.