Oparzenia – czym są i jak je leczyć?

Oparzenia

Oparzenia to najprościej rzecz ujmując, uszkodzenia tkanek wywołanie działaniem wysokiej temperatury. Polegają one na uszkodzeniu tkanek głębokich.

Oparzenia powstają przy zetknięciu skóry z temperaturą minimum 42 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze po 6 godzinach rozpoczyna się martwica naskórka. Graniczną temperaturą, powyżej której nieodwracalnie niszczeje białko tkankowe jest 55 stopni Celsjusza. Każda wyższa temperatura w kontakcie z powierzchnią ciała powoduje uszkodzenie skóry i tkanek głębokich.

 

Oparzenia – objawy

Oprócz zmian miejscowych na poparzonej skórze, w organizmie oparzonej osoby dochodzi do wstrząsu. Może także powstać choroba oparzeniowa spowodowana bólem, utratą osocza krwi oraz zatruciem organizmu przez wchłanianie produktu rozpadu białka tkankowego. Nasilenie tego rodzaju zmian jest wprost proporcjonalne do powierzchni ciała, która uległa poparzeniu. Im większa powierzchnia uległa poparzeniu, tym bardziej z płyn ucieka z krwi wraz z białkiem do obrzękłych tkanek i pęcherzy oraz większe niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu.

 

Oparzenia

 

Oparzenia – pierwsza pomoc

W przypadku każdego rodzaju oparzeń przyjmuje się zasadę mówiącą, że jest ono cięższe, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Należy bowiem pamiętać, że głębokie oparzenia bardzo często nie powodują żadnego bólu, bo zniszczeniu ulegają zakończenia nerwowe. W przypadku rozległego i ciężkiego oparzenia ciała należy jak najszybciej przetransportować chorego do szpitala. W trakcie transportu trzeba także chronić go przed utratą ciepła. Bezpośrednio po wypadku oparzone części ciała należy odkryć, a gdy występują kłopoty z rozebraniem – rozciąć odzież i obuwie. 

Można podać choremu środki przeciwbólowe, jeśli odczuwa on silne bóle. Użycie silniej działających środków przeciwbólowych zależy od decyzji lekarza. Można podać także środki uspokajające. Każdy chory powinien także spożywać dużą ilość ciepłych napojów, np. herbatę, mleko, delikatnie osoloną wodę lub soki owocowe.

Odpowiednio udzielona doraźna pomoc bezpośrednio po oparzeniu polega na ochłodzeniu oparzonej okolicy zimną wodą, najlepiej przez umieszczenie pod strumieniem chłodnej wody lub okładanie powierzchni oparzonej kompresami nasączonymi wodą.

Po oczyszczeniu  oparzenia nałóż na ranę wyrób medyczny, przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych, Argotiab,  który działa jak opatrunek na rany. Już dziś dodaj go do swojej apteczki! Znajdziesz go w aptece. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Oparzenia tego nie wymagają.

 


Należy pamiętać także o tym, czego nie robić przy pierwszej pomocy:
1. NIE nakładaj okładów ani nie smaruj dotkniętego obszaru olejem. Nie zakładaj też mokrych bandaży lub innych opatrunków. Tylko pogorszysz sprawę.
2. NIE dotykaj rękami oparzenia. 

Pamiętaj, przy dużym stopniu uszkodzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem! Nie wstydź się, jeśli do zranienia doszło z powodu złego zrozumienia instrukcji. Oparzenia chemiczne to nie jest powód do wstydu!