Opatrunki ze srebrem – jak to działa?

opatrunki i preparaty ze srebrem

Już w starożytności dodawano do wody metaliczne srebro w celu zabicia wszystkich żyjących w niej bakterii tworząc w ten sposób pierwszy opatrunek ze srebrem. Już wtedy doceniano dobroczynne właściwości srebra, które wykazuje działanie antybakteryjne w stosunku do wielu różnorodnych drobnoustrojów. Współcześnie producenci różnorodnych specjalistycznych materiałów opatrunkowych oraz preparatów na trudno gojące się rany i schorzenia skóry dodają srebro do swoich produktów. Przykładem takich preparatów są krem i spray Argotiab, które jako opatrunki ze srebrem przyspieszają gojenie ran i tworzą barierę dla bakterii i grzybów.

Antybakteryjne właściwości srebra

Sole srebra wykazują silne działanie bakteriobójcze, a także przeciwdziałają dalszemu rozwojowi bakterii. Takie właściwości srebra najprawdopodobniej wynikają z faktu, iż ma ono zdolność blokowania podziałów komórkowych, co przeciwdziała ich rozwojowi. Co więcej, srebro wpływa na uszkodzenie błony komórkowej bakterii, co prowadzi do ich śmierci. W związku z tym materiały opatrunkowe i preparaty wzbogacone o srebro mogą być stosowane na różnego rodzaju rany, zarówno przewlekłe, jak i ostre. Opatrunek ze srebrem może być używany m.in. w celu:

  • przyspieszenia procesu gojenia ran
  • przyspieszenia procesu regeneracji skóry i tkanek
  • przeciwdziałania rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów
  • zapewnienia optymalnej wilgotności w tkankach
  • zmniejszenie bólu przy zmianie opatrunku
  • zmniejszenie nadmiaru wysięku z rany
  • zmniejszenia ryzyka powstawania blizn przerostowych

Opatrunki na rany ze srebrem

Do preparatów wspomagających leczenie ran z zawartością srebra możemy zaliczyć przede wszystkim specjalistyczne opatrunki ze srebrem, najczęściej w formie plastrów. Taki opatrunek w kontakcie z raną uwalnia jony srebra, które zabijają bakterie i przeciwdziałają ich pojawieniu się w świeżym skaleczeniu.

 

 

Bardzo dobre rezultaty można uzyskać, stosując też specjalny krem ze srebrem, który pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w ranie, usuwa nadmiar wysięku i toksyn z rany, i stanowi barierę dla bakterii. Jednocześnie przepuszcza tlen, zapewniając idealne środowisko do skutecznego gojenia się ran. Innym preparatem działającym niczym opatrunek ze srebrem jest spray Argotiab, który przyspiesza regenerację i nawadnia tkanki, usuwając przy tym nadmiar toksyn i wysięk z rany.