Pieluszkowe zapalenie skóry – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z tych chorób skórnych, z którymi zetknęła się większość rodziców.

Dotyczy głównie dzieci od 7 do 12 miesiąca życia, ale całe szczęście przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjających warunkach można zminimalizować jego ryzyko i oszczędzić Maluszkowi cierpień. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat! Niczego nie opuszczaj! Ta wiedza ci się na pewno przyda!

 

Pieluszkowe zapalenie skóry – dlaczego się pojawia?

Nie ma jednego powodu występowania zapalenia oraz podrażnień. Najczęściej składają się na nie czynniki takie jak:

  • zbyt rzadkie zmienianie pieluszki;
  • długotrwałe pocieranie skóry przez pieluszkę;
  • zła higiena skóry Maleństwa;
  • długotrwała antybiotykoterapia dziecka lub Mamy jeśli karmi piersią;
  • wilgoć okolic około pieluszkowych;
  • uczulenia na alergeny występujące w pieluszkach jednorazowych;
  • nietolerancja składników w preparatach do pielęgnacji pupy;
  • wrodzone wady układu moczowego;
  • infekcja grzybicza lub bakteryjna.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

 

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak się objawia?

Na samym początku pieluszkowe zapalenie skóry przypomina oparzenie słoneczne. Pupa jest zaczerwieniona i ma lekko podwyższoną temperaturę. Może się także łuszczyć. W tej fazie odparzenia pieluszkowego zmiany najczęściej lokalizują się na wystających powierzchniach skóry: pośladkach, podbrzuszu, górnej części ud i narządach płciowych. 

Zapalenie nasila się z czasem, a wtedy na skórze Skarba pojawiają się: obrzęk, grudki i pęcherzyki. Rana zaczyna boleć i Maleństwo przestaje przesypiać noce.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry – profilaktyka i leczenie

Podstawę leczenia przy dolegliwości twojego dziecka stanowią prawidłowa higiena okolicy pieluszkowej, stosowanie łagodnych kosmetyków oraz unikanie podrażnień mechanicznych skóry. Częsta wymiana pieluch, mycie pupy, dokładne wycieranie jej do sucha i wietrzenie obszarów pod pieluszką to podstawa. Dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnień i pieluszkowego zapalenia skóry spadnie. 

Pamiętaj, że w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry nie należy stosować żadnych balsamów ani oliwek, bo mogą jeszcze bardziej odparzyć skórę. Nie zaleca się także stosowania talków, zwłaszcza zawierających środki przeciwbakteryjne. Po co więc sięgnąć? Po Argotiab krem – absolutny must have w twojej apteczce!

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

 

ARGOTIAB KREM TO ULGA DLA PUPY TWOJEGO MALEŃSTWA

W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry kluczowe jest, aby odpowiednio ją oczyścić oraz nie dopuścić do jej przesuszenia. Warto sięgnąć po wyrób medyczny, który uniemożliwi dostanie się do rany bakterii czy wirusów – Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia nie tylko ran, ale też oparzeń termicznych i chemicznych. Ponad to działa jak opatrunek na pupę. Dzięki niemu gojeni przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę Skarba opatrunku w postaci bandaża czy plastra. 

To, że twoje dziecko ma problemy z odparzeniami na pupie to nie znaczy, że jesteś złą matką. Wręcz przeciwnie! Jeśli zauważasz to i starasz się temu zapobiegać, to znaczy, że jesteś wspaniała!

 

Granusept® płyn do płukania ran 60 ml