Pieluszkowe zapalenie skóry

niemowle

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, który dotyka wiele niemowląt. Jest nieco bardziej złożony, niż powstawanie zwykłych odparzeń. Zapalenie pojawia się najczęściej u niemowlaków pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia, ale zapadają na nie również osoby starsze, mające problem z nietrzymaniem moczu. Czym dokładnie jest odpieluszkowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić?

Objawy

Pieluszkowe zapalenie skóry na pierwszy rzut oka może przypominać zwykłe odparzenia. Skóra malucha jest czerwona, pojawiają się na niej różnego rodzaju grudki, łuszczenia, pęcherzyki lub plamy. Krostki i grudki często oznaczają, że oprócz zapalenia do skóry dziecka dobrały się drożdżaki. Jednak wygląd skóry pod pieluchą to dla malucha najmniejszy problem. Dziecko cierpi z powodu świądu lub nawet bólu. Jeśli rodzice dojdą do wniosku, że z dziecku nie dokuczają zwykłe odparzenia i nie pomaga zmiana pieluszek lub kosmetyków, powinni udać się z niemowlakiem do lekarza, aby ten stwierdził czy malucha dopadło odpieluszkowe zapalenie skóry, czy być może inna groźna choroba, którą natychmiast należy się zająć.

 

 

Przyczyny i leczenie

Przyczyn pieluszkowego zapalenia może być naprawdę wiele i dlatego właśnie niezbędna jest wizyta u lekarza.  Jedną z nich może być uczulenie na alergeny zawarte w pieluszkach jednorazowych. Zapalenie może być też wynikiem uszkodzenia naskórka przez wilgoć lub pocieranie nim o pieluchę. Czasami jego powodem jest zasadowe pH moczu, podwyższone przez baterie obecne w kale. Powodem mogą być również biegunki lub wrodzone wady układu moczowego dziecka. Dlatego też decyzję o leczeniu podejmuje lekarz, w zależności od ustalonej wcześniej przyczyny odpieluszkowego zapalenia. Maluchowi często podawane są antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne lub uszczelniające naczynia. Po leczeniu należy szczególnie zadbać o skórę malucha. Powinien on mieć dobrze dobrane środki do pielęgnacji okolic pieluszkowych a także perfekcyjnie dobrany krem na leczenie trudnych ranek. Rodzice musza pamiętać, że higiena malca jest w tym czasie niezwykle istotna.