Okres świąteczno-noworoczny to z jednej strony najpiękniejszy czas w roku, a z drugiej… czas w którym odnotowuje się oparzenia po petardach. Najczęściej wynikają one z niewłaściwego używania petard i fajerwerków.
Oparzenia po petardach – dlaczego są tak częste?
Oparzenia po petardach najczęściej wiążą się z nieumiejętnym ich odpalaniem lub nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem. Do szpitali najczęściej trafiają więc osoby, które nie przeczytały instrukcji i skończyło się to dla nich tragicznie. Często też odpalaniu petard towarzyszy nadmierna brawura i chęć popisania się. A te powinny być przecież odpalane powoli i ostrożnie. Warto też rozważyć, czy aby nie zrezygnować z zabawy petardami. W końcu bardziej szkodzą środowisku i zwierzętom, niż im pomagają.
Niewłaściwe używanie petard to nie samo oparzenie: urazy związane z tym akcesorium mogą prowadzić do rany szarpanej a nawet uszkodzenia wzroku. Nie wolno tego bagatelizować! Zdarza się, że w wyniku brawury dochodzi nawet do oderwania kończyny czy utraty ucha! To są prawdziwe, ludzkie dramaty, dlatego warto zastanowić się pięć razy, czy aby na pewno warto popisywać się przed znajomymi. Kosztem czego? Zdrowia, czyli najcenniejszej rzeczy, jaką mamy!
Oparzenia po petardach – jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?
Przede wszystkim poszkodowanego należy odsunąć od miejsca wybuchu. Jest to działanie priorytetowe. Jeśli zapaliła mu się odzież, należy natychmiast ją ugasić: zdjąć, położyć na ziemi i polać wodą. Czego absolutnie nie powinno się robić?
- Zdejmować z poszkodowanego fragmentów odzieży, która przykleiła się do skóry.
- Gasić płonącego za pomocą gaśnicy oraz przekłuwać powstałych pęcherzy.
- Smarować oparzonego miejsca żadnymi maściami i kremami na miejscu zdarzenia.
Po uporządkowaniu miejsca zdarzenia należy oparzone miejsce chłodzić wodą – najlepiej, aby woda miała około 20-25 st.C, strumień wody najlepiej umieścić w odległości około 25 cm od oparzonego miejsca. Nie należy przerywać polewania przed upływem 25 minut. Jeśli oparzeniu uległa znaczna powierzchnia ciała, wtedy najlepiej owinąć poszkodowanego czymś czystym i wilgotnym. Po udzieleniu tego rodzaju pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe. Na imprezie zawsze trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się apteczka pierwszej pomocy!
Absolutnie nie wolno przekłuwać pęcherzy, o ile takie powstały, polewać czy też poić poszkodowanego alkoholem czy okładać go śniegiem, bo to często się zdarza. Absolutnie zakazane jest także nakładanie na oparzenia po petardach tłustych kremów, olejków czy tłuszczy. Należy zachować spokój i nie krzyczeć, po to, by nie zdenerwować osoby poszkodowanej.
Co warto mieć pod ręką?
Skoro wiemy, że oparzenia po petardach to częsty problem, warto mieć zawsze na imprezie pod ręką produkt, który pomoże nam w udzieleniu pierwszej pomocy. Mowa o wyrobie medyczny Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych, działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Oparzenia tego nie wymagają.