Rana po cesarskim cięciu – jak o nią dbać?

po cesarskim cięciu

 

po cesarskim cięciu

Rany po cesarskim cięciu to norma, o ile do rozwiązania doszło w wyniku zabiegu chirurgicznego. Tego typu rodzaj porodu polega na nacięciu skóry, powłok brzusznych i macicy. Rozcięcie jest dokonywane w okolicy “bikini” i wymaga w okresie gojenia odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Aby rana po cesarskim cięciu dobrze się goiła i nie pozostawiła brzydkiej blizny należy dbać o nią z należytą uwagą i higieną. Oto kilka najważniejszych punktów wyjaśniających, jak zachować ją w odpowiednim stanie oraz uniknąć powikłań:

  1. Nie mocz opatrunku, 2-3 dni po cesarskim cięciu.
  2. Po zdjęciu opatrunku, w ciągu 48-72h myj ranę wodą z mydłem. Najlepiej 2-3 razy dziennie.
  3. Przez pierwsze 2 tygodnie odkażaj ranę po każdym myciu.
  4. Dbaj, o to, aby rana mogła oddychać.
  5. Nie dźwigaj przez co najmniej 3 miesiące po zabiegu.
  6. Planując powrót do aktywności fizycznych, skonsultuj się z lekarzem.
  7. Regularnie używaj kremu Argotiab, który działa jak opatrunek na rany i przyspiesza gojenie.

Rana tuż po porodzie

Tuż po zdjęciu szwów rana może delikatnie krwawić. Nie powinno Cię to dziwić ani niepokoić. Dopóki ślady po zakładanych szwach nie zagoją się, powinna ona być odkażana środkiem do tego przeznaczonym. Już po zdjęciu szwów możesz rozpocząć masowanie blizny czyli jej mobilizację okrężnymi ruchami i poprzecznymi wzdłuż cięcia. Zapobiegnie to powstaniu tak zwanego bliznowca czyli zgrubienia tkanki. Nie stanowi on niebezpieczeństwa dla zdrowia, nie oznacza też, że rana została źle zszyta, jest jedynie nieestetyczny. Pamiętaj, że pierwsze doby po operacji są najważniejsze i to od nich zależy, jak będzie przebiegało gojenie rany po cesarskim cięciu.

Jak wygląda blizna rany po cesarskim cięciu?

Proces gojenia się rany po cesarskim cięciu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Proces ten obejmuje trzy podstawowe fazy:

  1. Zapalną – to pierwsze 3 dni od cesarskiego cięcia, w trakcie których powstaje skrzep, który chroni ranę przed zewnętrznymi czynnikami. To właśnie zalążek blizny.
  2. Profileracji –  czyli aż do 3 tygodni od zabiegu. Wtedy odbudowuje się tkanka łączna.
  3. Remodelingu – trwa od 4 tygodnia do roku lub kilku lat po przerwaniu warstw skóry, w tej fazie kształtuje się blizna.

Jak sprawdzić, czy rany po cesarskim cięciu dobrze się goją?

Całe szczęście przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry rany po cesarskim cięciu goją się bezproblemowo. To, co powinno Cię zaniepokoić to:

  1. nieuzasadniony obrzęk i zaczerwienienie na ranie lub w jej okolicach,
  2. ból i rozgrzanie rany
  3. ropna wydzielina,
  4. wysoka gorączka,
  5. intensywny ból rany.

 

 

Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z tych objawów, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Jeśli od razu po porodzie za pomocą cesarskiego cięcia nie możesz wstać z łóżka, schylać się, czy zmieniać pozycji, to nie przejmuj się. Jest to absolutnie normalne – w końcu Twoje ciało potrzebuje czas, by dojść do siebie po tak wielkim wysiłku jakim było urodzenie małego dziecka!

Argotiab – sposób na szybszy powrót do zdrowia!

Argotiab to wyrób medyczny, który przyspiesza gojenie się ran i zapobiega zakażeniom. Dzięki niemu szybciej powrócisz do zdrowia, a gojenie Twojej rany po cesarskim cięciu przebiegnie bezproblemowo. Pozwoli Ci szybciej wrócić do normalności! To absolutny must have w Twojej apteczce!

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!