Jakie są rodzaje odparzeń u niemowląt?

Odparzenia u niemowlaka

Odparzenia u niemowląt to dość poważny problem, który może prowadzić do bardzo bolesnych dolegliwości. To kłopot nie tylko dla dziecka, które sygnalizuje o tym głośnym płaczem, ale również dla rodziców, ponieważ odparzenia u niemowlaka są stosunkowo trudne w późniejszym leczeniu.

Odparzenia u niemowląt – rodzaje odparzeń występujących u niemowlaków

Wyróżnia się kilka rodzajów odparzeń u niemowląt, które różnią się przede wszystkim swoją specyfiką. Najczęściej mamy do czynienia z następującymi dolegliwościami:

  • Obrzęki i otarcia mechaniczne. Dochodzi do nich stosunkowo często. Są to charakterystyczne, zaczerwienione odparzenia w fałdach skóry, m.in. w pachwinach. Przyczyną tego rodzaju odparzeń jest ocieranie się o skórę mocno założonej pieluszki lub bielizny. W takich przypadkach należy więc zadbać o to, aby pielucha nie była za mocno założona. Co więcej, należy zakładać dziecku luźne ubrania z delikatnych, oddychających materiałów.
  • Rumień pieluszkowy. Jest to odparzenie, które pojawia się przy odbycie i na genitaliach w postaci zaczerwienienia. Również bywa dla dziecka dość uporczywe, ponieważ działa drażniąco podczas wydalania.
  • Wysypka. Wysypki także mogą wynikać z odparzeń. W tym przypadku zwykle mamy do czynienia z wysypką grudkową lub plamisto-grudkową, ale niejednokrotnie występują również krostki czy nawet bąble. Jeśli dodatkowo zauważymy, że w bąblach pojawia się ropa, najpewniej rozwinął się stan zapalny. W takiej sytuacji należy koniecznie skonsultować się z lekarzem pediatrą, który następnie może skierować nas do dermatologa. Podjęcie jak najszybszego leczenia stanu zapalnego jest konieczne, ponieważ należy przeciwdziałać wtórnemu zakażeniu.

 

 

Jak łagodzić skutki odparzeń u niemowląt?

Odparzenie u dzieci przede wszystkim należy dokładnie i regularnie czyścić letnią, przegotowaną wodę. Nie należy przy tym stosować myjek, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę – wystarczy dłoń rodzica. Warto też pozwolić dziecku przez kilka minut poleżeć bez pieluszki i bielizny. Wówczas zapewnimy skórze dostęp do powietrza, a woda po kąpieli całkowicie wyschnie z jego ciała.

Należy smarować odparzoną skórę dziecka odpowiednim kremem lub maścią ochronną, aby przyspieszyć proces regeneracji skóry, a jednocześnie łagodzić podrażnienia. Jeśli stan skóry malucha nie ulegnie poprawie pomimo zastosowanych metod, należy skonsultować się z lekarzem.