O tym, że stopa cukrzycowa jest kosztowna i bardzo trudna w leczeniu wie każdy cukrzyk. Lekarze zawsze ostrzegają, że jest to jedno z najgorszych powikłań cukrzycy.
Niby wiadomo, że aby się przed nim ustrzec należy przede wszystkim utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Równie ważna jest także pielęgnacja skóry, ochrona stóp przed urazami i regularna kontrola ich stanu przez lekarza pierwszego kontaktu lub diabetologa. Profilaktyka stopy cukrzycowej bowiem zawsze wymaga współpracy pacjenta z opiekującymi się nim specjalistami.
Stopa cukrzycowa – jak ją rozpoznać?
Najprościej rzecz ujmując stopa cukrzycowa to wszelkie nieprawidłowości w obrębie stóp, które występują u osoby chorującej na cukrzycę. O tym, że masz do czynienia z tym powikłaniem mogą świadczyć:
– osłabienie czucia w stopie,
– mrowienie, pieczenie i palenie skóry,
– bóle neuropatyczne,
– ból podczas ruchu,
– deformacja stopy i paznokci,
– owrzodzenia,
– pęknięcia skóry,
– martwica tkanek,
– siny kolor stopy.
Pierwsze symptomy stopy cukrzycowej często są bardzo łagodne i można pomylić je z brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Przykładowo pacjent zauważa modzele, widzi, że skóra na piętach jest gruba i twarda, ma tendencję do pękania, stopy praktycznie się nie pocą. Te problemy z czasem mogą przekształcić się w coś poważniejszego. Łatwo o zainfekowanie takich ran.
Stopa cukrzycowa – jak zapobiegać?
Cóż… najważniejszym sposobem zapobiegania stopie cukrzycowej (prócz dbania o poziom cukru) jest… pokazanie stóp lekarzowi! Zgodnie z zaleceniem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii wszyscy pacjenci z cukrzycą typu 2. oraz osoby dorosłem z wieloletnią cukrzycą typu 1. powinni mieć wykonywanie podstawowe badanie stóp. Takie badanie jest nieinwazyjne i obejmuje kilka elementów:
1. Badanie czucia wibracji, wykonane przy pomocy kamertonu lub stroika.
2. Badanie czucia nacisku.
3. Badanie czucia bólu.
4. Badanie czucia temperatury.
5. Ocena krążenia.
6. Ocena wizualna stóp.
Stopa cukrzycowa – jak często udawać się do specjalisty?
Częstotliwość kontroli stóp zależy oczywiście od ich stanu. Jeśli lekarz nie stwierdzi u pacjenta cech neuropatii czuciowej, to kontrola zalecana jest raz do roku. Jeśli natomiast diagnoza w kierunku neuropatii została stwierdzona, to kontrola powinna mieć miejsce co sześć miesięcy. Jeśli dodatkowo, tuż obok neuropatii czuciowej, pojawiają się objawy choroby naczyń obwodowych i/lub zniekształcenia stopy, to zaleca się kontrolę co 3 miesiące.
Stopa cukrzycowa – jak ją pielęgnować?
Do pielęgnacji stopy cukrzycowej zaleca się łagodne środki myjące o neutralnym pH, kosmetyki z mocznikiem oraz natłuszczające preparaty lipidowe. Kosmetyki należy wybierać w zależności od stanu skóry pacjenta. Przy skórze bardzo suchej lepiej sprawdzają się preparaty natłuszczające, jeśli problem suchej skóry nie jest nasilony, to wystarczy krem z mocznikiem w stężeniu 10 procent.
Argotiab – krem idealny do pielęgnacji stopy cukrzycowej
Argotiab 2% krem to wyrób medyczny, który stanowi remedium na gojące się rany. Działa jak plaster w żelu. Ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalane i przyspiesza gojenie. Zawiera srebro TIAB i jest absolutnym must have w twojej apteczce!
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!