Jak leczyć trudne, sączące rany?

opatrunek

Chyba każdy z nas zaobserwował, że nie wszystkie rany na ciele goją się tak samo. Różnego rodzaju nacięcia i przekłucia skóry goją się dosyć szybko, a miejsce skaleczenia jest bolesne tylko przez dzień czy dwa. Inaczej sprawa wygląda w wypadku poparzeń czy obtarć. Rany od nich powstałe goją się bardzo długo, sączą, a do tego często pozostawiają po sobie blizny. Jak leczyć rany sączące z wysiękiem i sprawić, by goiły się bezproblemowo?

Nie dotykać!

Absolutnie nie wolno przebijać powstających pęcherzy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy ranach tego typu nie należy za bardzo majstrować.. Naskórek w nich odbudowuje się bardzo powoli i jest niezwykle wrażliwy. Każdy dotyk może niszczyć jego nową warstwę. Zasada niedotykania dotyczy również zmian opatrunku. Powinno się go zmieniać tylko wtedy, gdy już naprawdę trzeba to zrobić, a nie, jak niektórzy myślą – jak najczęściej. Gojenie rany można wspomagać specjalnymi kremami na trudne rany, jednak też nie powinno się ich nakładać na uszkodzone miejsce zbyt często. Absolutnie nie wolno rany z wysiękiem polewać alkoholem czy gencjaną – tylko pogorszą sprawę. Podobnie sprawa się ma z maściami z antybiotykiem. Nie wolno ich stosować. Niektóre rany należy oczyszczać z martwych tkanek. Jednak to powinien ocenić lekarz, który również zaleci sposób opatrywania uszkodzonego miejsca oraz udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek jak leczyć tego typu rany. Nowoczesne opatrunki nie przesuszają ran, tylko zapewniają im wilgotne środowisko, pożądane do prawidłowego gojenia. Oczywiście należy unikać kontaktu rany z ubraniem czy pościelą.

 

 

Jak leczyć rany gdy problem z gojeniem ma ukryte przyczyny?

Czasami problem z gojeniem się ran ma ukrytą przyczynę w stanie zdrowia pacjenta. Osoby mające problemy z cukrzycą, miażdżycą czy układem limfatycznym nie mogą „dać” ranie odpowiednich warunków do gojenia. W tym wypadku poza samą raną należy skupić się także na leczeniu innych dolegliwości. Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o chorobie właśnie przez to, że ma problem  z zaleczeniem sączącej rany. Jest prawdą to, że u osób starszych rany goją się dłużej niż u młodych. Starsza skóra po prostu nie ma już takich zdolności do regeneracji, jak u osoby młodej.