ABC pierwszej pomocy

ABC pierwszej pomocy

ABC pierwszej pomocyABC pierwszej pomocy to metoda na to, by skutecznie i szybko ocenić stan poszkodowanej osoby. Ta metoda pozwala ocenić stan zdrowia nawet jeśli osoba, której pomagamy jest nieprzytomna.

ABC pierwszej pomocy moglibyśmy nazwać ‘badaniem’ choć nie musisz być lekarzem, aby je przeprowadzić. W trakcie tego ‘badania’ powinieneś nie zapominać o tym, by zebrać wywiad od samego poszkodowanego (jeśli jest świadomy) lub jego bliskich. Na podstawie metody ABC pierwszej pomocy podejmuje się decyzje o dalszych czynnościach pierwszo-pomocowych.

ABC pierwszej pomocy – ocena stanu poszkodowanego

Według schematu ABC powinniśmy postępować w większości sytuacji udzielania pierwszej pomocy. Warto z niego korzystać nie tylko w przypadku poszkodowań urazowych, ale też wypadków, omdleń czy silnych krwawień. Schematem ABC posługują się również ratownicy medyczni. W ich przypadku schemat ten jest o wiele bardziej rozbudowany, jednak Ty nie musisz podejmować wszystkich czynności, które podejmują ratownicy. Tak naprawdę schemat pierwszej pomocy to ABCDE Tobie jednak wystarczy jego uproszczona wersja ABC pierwszej pomocy.

ABC pierwszej pomocy – na czym polega?

ABC to pierwsze litery angielskich wyrazów airway, breathing oraz circulation. Poniżej znajdziesz rozwinięcie tego skrótu.

AIRWAY – sprawdzenie, czy drogi oddechowe są drożne. Jeśli tak nie jest – powinieneś je jak najszybciej udrożnić, bo poszkodowany będzie się dusił!
BREATHING – sprawdzenie, czy poszkodowany oddycha – ile tych oddechów jest na minutę i czy jest to ilość prawidłowa. Jeśli poszkodowany nie oddycha, podejmij jak najszybciej resuscytację.
CIRCULATION – ocena, czy nie ma krwawień zewnętrznych lub ran innego typu. Jeżeli są, krwawienia należy jak najszybciej zatamować a rany oparzeń. Ważne jest to, aby sprawdzić kolor i temperaturę skóry poszkodowanego. Zapewni mu to komfort termiczny.

To najważniejsze informacje, które powinieneś zapamiętać

ABC pierwszej pomocy – rozwinięcie

Zachęcamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której rozwijamy poszczególne elementy metody ABC. Nie będziesz tego żałował!

AIRWAY
Jeżeli poszkodowany jest przytomny i odpowiada na pytania w sposób logiczny, to świadczy  to o tym, że jego oddech jest wydolny. Najczęściej to właśnie chorzy o ograniczonej świadomości cierpią na niedrożność dróg oddechowych, ale może też zdarzyć się tak, że to właśnie niewydolność doprowadza do upośledzenia stanu świadomości. Jeśli tak jest, to w pierwszej kolejności udrożnij drogi oddechowe poprzez wysunięcie żuchwy.

BREATHING
Ocena oddechu według metody patrz, słuchaj i wyczuj polega na policzeniu liczby oddechów po udrożnieniu dróg oddechowych. Oddech należy kontrolować przez 10 sekund. Koniecznie sprawdź także, czy klatka piersiowa poszkodowanego się porusza – nasłuchuj także wydychanego powietrza z ust poszkodowanego i staraj się wyczuć wydychane powietrze.

CIRCULATION
Czyli ocena, czy występują krwawienie zewnętrzne lub jakieś rany czy też oparzenia. Jeśli tak – krwawienia należy natychmiast zatamować. Krwotok ma w tym przypadku pierwszeństwo. 

Argotiab – opatrunek na rany ze srebrem

Jeśli podczas udzielania pierwszej pomocy zauważysz, że chory ma wiele ran czy otarć, od razu sięgnij po krem Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń. To absolutny must have w domowej apteczce!

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!