Pieluszkowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie pieluszkowe skóry

Zapalenie pieluszkowe skóry

 

Skóra maluszków jest bardzo delikatna – dlatego pieluszkowe zapalenie skóry to coś, co spotyka niemal każdego noworodka czy niemowlaka. O jej delikatności wie każdy, kto choć raz trzymał w dłoniach noworodka. Jest prócz tego bardzo niedojrzała, ma wyższe pH niż skóra dorosłej osoby. Ma także bardzo cienką warstwę lipidową, przez co jest podatna na infekcje i podrażnienia.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest?

 

PZS to jedno z najczęstszych schorzeń skóry, które występują u najmłodszej części naszego społeczeństwa. Zazwyczaj pojawia się między 7. a 12. miesiącem życia. Czynnikiem determinującym pieluszkowe zapalenie skóry jest długi kontakt skóry z wilgotnym środowiskiem.

Przyczyny PZS są dość proste – skóra noworodków i niemowląt jest nawet dziesięć razy cieńsza niż u osób dorosłych. Znajduje się w niej także mniej włókien elastynowych i kolagenowych, a jej pH jest zbliżone do neutralnego, ma skłonność do przesuszania się oraz niewykształcone są w niej jeszcze funkcje gruczołów łojowych i potowych. Te wszystkie czynniki sprawiają, że jest ona niezwykle mocno podatna na podrażnienia, zwłaszcza w tych miejscach, które niemal cały dzień są osłonięte pieluszką i stykają się z moczem lub kałem.


Do czynników sprzyjających występowaniu PZS należą:


– wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka: zaburzają one naturalne funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej;
– zasadowe pH moczu oraz bakterie kałowe produkujące ureazę – enzym zwiększający pH moczu. Powoduje to podrażnienia;
– przewlekłe pocieranie skóry o pieluszkę jest przyczyną mechanicznych uszkodzeń skóry – otarć – w obrębie wewnętrznej powierzchni ud, na narządach płciowych, pośladkach oraz w okolicy pasa;
– niedostateczna higiena skóry;
– obecność drożdżaków (Candida albicans) w kale;
– długotrwała antybiotykoterapia;
– przewlekłe biegunki;
– wrodzone wady układu moczowego;

Zapalenie pieluszkowe skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy


Początkowo pieluszkowe zapalenie skóry objawia się jako rumień czyli zaczerwienienie oraz delikatne łuszczenie. Towarzyszy temu charakterystyczny zapach amoniaku. Z czasem zaczyna pojawiać się obrzęk, powstają grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Może pojawić się także świąd skóry, który jest niezwykle bolesny dla maluszka.



Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

 
Podstawą leczenia PZS jest profilaktyka polegająca na utrzymaniu higieny, stosowaniu odpowiednich środków kosmetycznych i (przy ciężkim przebiegu) leczeniu farmaceutycznemu. Nie należy go lekceważyć, bo może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

 


Działania profilaktyczne to przede wszystkim zmienianie pieluchy co 2-3 godziny i dokładne przemywaniu pupy czystą wodą. Pupę należy delikatnie osuszać i nie pocierać uszkodzonych miejsc. Maluszkowi należy od czasu do czasu zdjąć pieluchę tak, aby pupa odpoczęła. Duże znaczenie ma też jakość pieluchy – niektóre są bardziej chłonne i wykonane z materiałów lepszej jakości, dzięki temu dają lepszy dostęp do powietrza. Leczenie za pomocą środków kosmetycznych polega na stosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych, maści i kremów. Łagodzą one stany zapalny, podrażnienia i przyspieszają odbudowę naskórka. Ważne jest to, by nie stosować pudrów czy zasypek, bo mogą one powodować podrażnienia. 

Przy PZS skóry warto sięgnąć po sprawdzony krem, np. Argotiab® 2%, który jest prawdziwym remedium na trudno gojące się rany. Przyspieszy on gojenie rany Maluszka i sprawi, że nie będzie tak mocno cierpiał. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Mimo odpowiedniej profilaktyki czy leczenia, pieluszkowe zapalenie skóry może powracać.
Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!