Krwotok to po prostu wylew krwi poza obręb naczynia na skutek przerwania ciągłości jego ściany. Krwotoki dzielimy na tętnicze, żylne oraz miąższowe.
Krwotoki bywają niekiedy niebezpieczne i mogą prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego. Wstrząsy hipowolemiczne zagrażają życiu.
Krwotok – definicja
Krwotok jest wtedy, gdy dochodzi do wydostania się na zewnątrz obfitej ilości krwi. Dzieje się tak na skutek przerwania ciągłości ściany naczynia lub żyły. Krwotoki są bardzo niebezpieczne i mogą zagrażać życiu pacjenta. Do krwotoku może dojść w wyniku urazu lub choroby. Każdemu z nas krwotoki przytrafiają się każdemu w codziennych sytuacjach – w domu, pracy, na ulicy. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy dot. hamowania krwotoków i opatrywania rany krwotocznej. Jeśli chory straci 20% krwi, to dochodzi wtedy do wstrząsu hipowolemicznego. Taki wstrząs objawia się przyspieszonym biciem serca, zimną i wilgotną skórą, zaburzeniami świadomości oraz przyspieszonym oddechem.
Krwotok – jakie rozróżniamy rodzaje
Rozróżnienia krwotoków dokonujemy na podstawie przestrzeni, do której wylewa się krew. Wyróżniamy:
- krwotok zewnętrzny – krew wylewa się bezpośrednio na zewnątrz organizmu,
2. krwotok wewnętrzny – krew wylewa się do wewnątrz organizmu (np. do jam ciała, przewodu pokarmowego, itp.).
3. krwotok mieszany – jego źródło zlokalizowane jest wewnątrz organizmu, a z kolei krew wypływa na zewnątrz.
Możemy wyróżnić także krwotoki ze względu na rodzaj naczynia. Wtedy wyróżniamy krwotoki:
1. żyle – krew wypływa z rany jednostajnie, a jej barwa ma zazwyczaj kolor ciemnowiśniowy (duża zawartość dwutlenku węgla). Wypływająca krew ma stałą i wolną prędkość,
2. krwotok tętniczy – krew wypływa zgodnie z rytmem skurczów serca, a jego barwa ma tym razem kolor jasnoczerwony. Krew wydostaje się na zewnątrz pod dużym ciśnieniem i jest trudna do opanowania,
3. krwotok włośniczkowy – krew wypływa z naczyń włosowatych, których zadaniem jest łączenie tętnic oraz żył. Wypływ krwi nie jest zbyt silny, raczej dochodzi do „sączenia się” krwi z rany. Tego rodzaju krwotok sam ustępuje.
Krwotok – pierwsza pomoc
W przypadku każdego krwotoku kluczowe jest szybkie udzielenie pomocy. Znaczna utrata krwi może spowodować spadek ciśnienia krwi w naczyniach, upośledzenie przepływu krwi w tkankach oraz ich utlenienie. Jeśli zauważasz u kogoś krwotok koniecznie wezwij pogotowie. Jeśli krwawi kończyna – unieruchom ją, połóż na wznak z nogami uniesionymi 30 cm ponad podłożem i okryj chorego kocem.Jeśli zauważysz, że doszło do zatrzymania krążenia, to wykonaj resuscytację.
Zanim zaczniesz tamować krwotok, dokładnie zdezynfekuj ranę i nałóż na nią jałowy opatrunek. Nie używaj na ranę środków takich jak wata czy lignina, bo mogą one przykleić się do rany i utrudnić jej gojenie Następnie przecieź zranionego pacjenta do lekarza. Dezynfekuj nawet bardzo drobne skaleczenia! Jeśli w ranie znajduje się ciało obce, to nigdy nie wyciągaj go na własną rękę!
Niestety analogicznie nie możemy postępować w przypadku krwotoku wewnętrznego. Możemy jednak złagodzić jego skutki dzięki odpowiedniemu ułożeniu chorego. Ułóżmy go w pozycji bocznej bezpiecznej. Jak rozpoznać krwotok wewnętrzny? Chory:
1. wymiotuje krwią lub oddaje smoliste stolce,
2. oddaje mocz z domieszką krwi,
3. oddaje stolec podbarwiony krwią,
4. wykrztusza plwocinę podbarwioną krwią,
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!