Maceracja skóry wokół rany – jak należy z nią postępować?

maceracja skóry

 

Jednym z najczęstszych problemów związanych z pielęgnacją rany jest maceracja skóry. W najlepszym przypadku powoduje ona dyskomfort i podrażnienie, w gorszym może powodować powstawanie wrzodów i uszkodzeń tkanek, które wcześniej nie miały miejsca.

 

Maceracja skóry, czyli inaczej rozpad tkanek

W warunkach normalnych tkanka naskórka to bariera przed wszelkimi zanieczyszczeniami z zewnątrz. Chroni ona organizm przed bakteriami, odwodnieniem i wszelkim innym działaniem sił zewnętrznych. Niestety, jest ona nieskuteczna w niektórych przypadkach np. wtedy, gdy mechanizm obronny zostaje naruszony poprzez długą ekspozycję na wilgoć lub płyny ustrojowe. Długotrwałe narażenie skóry na wysokie poziomy wilgoci powoduje powstanie zjawiska takiego jak maceracja skóry. Oznacza ona, że zewnętrzna, spłaszczona warstwa komórek naskórka zostaje ponownie nawodniona i zaczyna powstawać na niej obrzęk. To zmienia wytrzymałość skóry na uszkodzenia. W szczególnie ciężkich przypadkach zewnętrzna warstwa naskórka jest usuwana i odsłania delikatne warstwy wewnętrzne. To oczywiście powoduje ból i zwiększa ryzyko uszkodzenia i wtórnego zakażenia bakteriami. Gdy wokół rany wytworzy się maceracja skóry, należy natychmiast podjąć działania osuszające, nie mogą być one jednak zbyt intensywne, bo wieczne wycieranie naskórka może spowodować mechaniczne zdzieranie skóry, a tym samym wyciekanie z niej płynu surowiczego.

 

maceracja skóry

 

Maceracja skóry – problemy z leczeniem

Maceracja skóry oznacza szereg problemów. Przede wszystkim tkanka dotknięta bólem jest bardzo wrażliwa i powoduje ból. Ciągłe narażenie rany na wilgoć lub suchość może spowodować zmywanie barier ochronnych, przez co zmniejsza się odporność na uszkodzenia, a maceracja skóry się pogłębia. Osoby dotknięte tym problemem często same pogarszają sytuację: dotykają miejsc wokół rany, drapią je, niepotrzebnie nadmiernie nawilżają, stosują niewłaściwe opatrunki.

 

Maceracja skóry – jak sobie z nią poradzić?

Zapobieganie i leczenie maceracji skóry przede wszystkim skupia się na jej przyczynie: jest nią nadmierna wilgoć. Jeśli problem powstał poprzez nietrzymanie moczu, to należy skupić się na poprawieniu czynności pęcherza i jelit lub zastosować metody mechaniczne takie jak stały cewnik. Wysięk z rany można odprowadzić za pomocą urządzeń takich jak drenaż przetoki lub worki. W celu odprowadzenia wilgoci ze skóry powinno się używać silnie chłonnych opatrunków i podpasek, które należy często zmieniać. Można oczywiście stosować także opatrunki w płynie, które składają się z syntetycznych polimerów zawieszonych w rozpuszczalniku. Należy także pamiętać o częstej zmianie pampersów (o ile wymaga tego sytuacja).

 

 

Należy pamiętać, że w przypadku każdej rany kluczowe jest odpowiednie jej oczyszczenie. Warto w związku z tym, podczas udzielania pierwszej pomocy, użyć wyrobu medycznego, który odpowiednio oczyści ranę np. Granusept.

Należy pamiętać o stosowaniu środków nawilżających i natłuszczających, które pozwolą zachować odpowiednie (nie nadmierne!) nawilżenie rany. Można to zrobić stosując krem Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa on jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń.

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!