Maść na gojenie ran – jak ją wybrać?

maść na gojenie ran

Maść na gojenie ran to jedna z tych rzeczy, która stanowi absolutny must have w każdej apteczce. Wszak zarówno drobne jak i większe skaleczenia czy rany są wpisane w nasza codzienność.

Ich leczenie oczywiście nie zawsze jest problematyczne, ale… przezorny zawsze ubezpieczony! Nie mniej jednak warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy, by nie dopuścić do zakażenia rany.

maść na gojenie ran

Rana to każde przerwanie ciągłości skóry. Może ona dotyczyć zarówno naskórka jak i tkanek takich jak mięśnie czy naczynia krwionośne, ścięgna czy kości. Od głębokości rany uzależniony jest czas jej leczenia. Rany dzielimy według pewnych kryteriów. Najpopularniejsze to rodzaj czynnika uszkadzającego lub czas gojenia rany. Rany powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych to rany cięte, kłute, szarpane, kąsane czy postrzałowe. Wyróżniamy także rany termiczny oraz chemiczna.

Klasyfikacja, którą powinniśmy znać i która najczęściej przydaje nam się w codziennym życiu to ta oparta na głębokości i rozległości rany: takie rany bowiem dzielą się na otarcia, zadrapania oraz rany powierzchowne, głębokie i drżące. 

Maść na gojenie ran najczęściej jest przez nas kojarzona z tym, że sięgamy po nią w ostateczności – wtedy, gdy rana nie goi się prawidłowo. Jest to błąd! Powinniśmy użyć jej już w pierwszych fazach gojenia się rany (przy udzielaniu pierwszej pomocy).

W czasie gojenia się rany można wyróżnić wzajemnie przenikające się fazy:

Faza wysiękowa – miejscowy stan zapalny rany,

Faza oczyszczania – makrofagi ograniczają stan zapalny rany,

Faza właściwego gojenia – obkurczanie się rany, produkcja kolagenu i ziarninowanie,

Faza bliznowacenia – uporządkowanie blizny, może trwać do kilku miesięcy.

Przy każdej z tych faz należy sięgnąć po odpowiednie maści na gojenie się ran. Uniknie się dzięki temu powikłań czy brzydkich blizn.

maść na gojenie ran

Maść na gojenie ran – jak postępować z raną?

Tak naprawdę, choć maść na gojenie ran jest kluczowa w procesie rekonwalescencji, to jednak dobrze znać etapy postępowania z raną. Czynności, których dokonamy podczas pierwszej pomocy mają bowiem ogromny wpływ na to, czy rana będzie się sprawnie i dobrze goić. Oto podstawowa higiena rany:

Przemycie (przepłukanie) rany – usunięcie z powierzchni rany bakterii i ciał obcych – w tym celu najlepiej użyć roztworu soli fizjologicznej lub czystą, zimną wodę. Obmywanie ran ma kluczowe znaczenie w pierwszym etapie gojenia się ran.

Dezynfekcja – za pomocą środka antyseptycznego zawierającego oktenidynę. 

Opatrzenie rany – opatrunek dobieramy w zależności do stanu rany, jej wielkości, wysięku, możliwości zakażenia itp. Zmiana opatrunku powinna następować zazwyczaj po upływie doby. Można także sięgnąć po opatrunek w kremie np. Argotiab krem.

 

 

Maść na gojenie ran Argotiab a przyspieszenie procesu rekonwalescencji

W przypadku rekonwalescencji kluczowe jest, aby odpowiednio ją oczyścić oraz nie dopuścić do jej przesuszenia. Warto sięgnąć po wyrób medyczny, który uniemożliwi dostanie się do rany bakterii czy wirusów np.  Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia nie tylko ran, ale też oparzeń termicznych i chemicznych. Ponad to działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. 

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!