Najczęstsze urazy i kontuzje wśród rowerzystów

najczęstsze kontuzje rowerzystów

najczęstsze kontuzje rowerzystów

 

Jakie są najczęstsze urazy i kontuzje u rowerzystów? Niestety jest to przykry temat, bo kontuzji nie lubi absolutnie nikt, a są one niestety nieodłącznym elementem jazdy na rowerze. Na całe szczęście można im w pewnym stopniu zaradzić. Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, to podpowiemy Ci, jak ustrzec się przed kontuzjami i jak uniknąć przykrych konsekwencji z nimi związanymi. 

Według najbardziej klasycznego podziału kontuzje dzielimy na ostre oraz przeciążeniowe. Różnią się one nie tylko przyczynami, ale też konsekwencjami.

Ostre kontuzje na rowerze – czym są?

Ostre kontuzje to te, które pojawiają się w wyniki upadku lub uderzenia. Ze względu na bezwarunkowy odruch chronienia twarzy i korpusu są na nie najczęściej narażone ręce, dłonie, łokcie, obręcz barkowa i – niestety – głowa. Najczęściej spotykane z nich to złamania nadgarstka, okolicy łokcja, obojczyka, zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego. Oczywiście w komplecie pojawiają się także otarcia i przecięcia.

Kontuzje przeciążeniowe – charakterystyka

Kontuzje przeciążeniowe to te, które wynikają ze zbyt wytężonego wysiłku, braku odpoczynku w planie treningowym lub nieodpowiedniego przygotowania do jazdy. Wśród najczęstszych  urazów przeciążeniowych można wyróżnić konflikt rzepkowo-udowy, zespół tarcia biodrowo-piszczelowego oraz tendinopatię ścięgna Achillesa. Oprócz tego na nadwyrężenia narażony jest także kręgosłup – szczególnie odcinek lędźwiowo szyjny. 

kontuzje rowerzystów

 

Jak zapobiegać wszelkim urazom podczas jazdy rowerem?

Niestety ustrzeżenie się przed absolutnie wszystkimi nieprzyjemnościami, które towarzyszą jeździe na rowerze nie jest możliwe. Nie mniej jednak jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych rad, to zmniejszysz ryzyko ich występowania. Jakie to rady?

  1. Rozgrzewka i stretching to absolutna podstawa. Przed wyruszeniem w trasę zafunduj sobie przynajmniej 10 minut rozgrzewki, która rozgrzeje mięśnie Twoich nóg i rąk. Polecamy Ci skippy, wymachy ramion, krótki bieg, przysiady, krążenia kolan oraz bioder. Koniecznie też poświęć chwilę na rozciąganie. Chodzi o to, aby mięśnie, stawy i ścięgna nabrały elastyczności.
  2. Odpowiednio dobierz sprzęt i wyposażenie roweru. Dostosuj go oczywiście do swojej sylwetki, oraz stylu jazdy. Dodatkowa amortyzacja, wysokość, typ kierownicy oraz siodełka, miękka owijka i rozmiar ramy – wszystko to ma olbrzymie znaczenie w przypadku komfortu jazdy na rowerze. Zaopatrz się też w odpowiednio dobrany kask.
  3. Plan treningowy i dieta. Tak tak, dobrze słyszysz – one także mają znaczenie w przypadku unikania kontuzji! Wysypiaj się, zadbaj koniecznie o dni beztreningowe, dużo odpoczywaj i nie zapominaj, że zdrowa dieta to absolutna podstawa. Nie rób sobie od niej zbyt często odstępstw. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na Twoje wyniki, samopoczucie, zdrowie i bezpieczeństwo!
  4. Dodaj do swojego treningu ćwiczenia obwodowe i siłowe, które wzmocnią całe Twoje ciało i tym samym zminimalizują ryzyko poważnej kontuzji.
  5. Nie ignoruj żadnych urazów ani ran. Ich leczenie może stać się przez to trudniejsze i bardziej bolesne. 
  6. Miej zawsze w apteczce preparaty, które zabezpieczą rany i otarcia przed rozwojem drobnoustrojów. W aptekach dostępny jest, zawierający srebro TIAB, Argotiab® krem, który zapewnia optymalne warunki dla gojenia rany. Krem może być stosowany także w przypadku maceracji skóry, odleżyn oraz oparzeń. Znajdziesz go także w formie sprayu.

 

 

Znasz już wszelkie urazy i kontuzje wśród rowerzystów, wiesz, jak ich unikać – wsiadaj więc na rower!

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!