Otarcia pięt – jak im zapobiegać?

otarcia pięt

otarcie pięt - jak zapobiegać?

 

Otarcia pięt to rany, które powstają na skutek kontaktu powierzchni naszej skóry z szorstką lub sztywną powierzchnią np. buta, ściany, chodnika albo po prostu przedmiotu, który ściera ze skóry właściwej delikatny naskórek. Dochodzi wtedy do obnażenia brodawek skóry właściwej i do krwawienia miąższowego. Wywołuje to duży, palący ból, a taka rana może oczywiście ulec zakażeniu, szczególnie, jeśli zostaną w niej ciała obce lub jeśli nie zostanie odpowiednio zaopiekowana.

Otarcia pięt – przyczyny powstawania

Otarcia pięt to niestety dość powszechny problem większości społeczeństwa. Najczęstszym problemem są one w ciepłych miesiącach lub krajach, w których panują upały. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ładnej pogody nasze stopy nie są chronione skarpetką, pończochą ani rajstopami i dodatkowo poci się, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń. Otarcia mogą powstawać na piętach, ale nie tylko. Są częste także na dłoniach, przedramionach, kolanach i podudziach. Są niestety bardziej bolesne od skaleczeń, gdyż zazwyczaj dotyczą większych obszarów skóry i tym samym ich konsekwencją jest uszkodzenie większej liczby zakończeń nerwowych.

Otarcia pięt – mechanika

Najczęstszą przyczyną powodującą otarcia pięt są nowe, niewygodne buty: niekoniecznie muszą być za małe czy za duże. Czasami jest to po prostu kwestia dopasowania. Podczas noszenia nowych butów często pojawiają się uszkodzenia w miejscach, w których but jest za ciasny lub za duży. Dochodzi wtedy do bolesnego otarcia i powstania pęcherza. Pęcherz taki wypełnia się płynem limfatycznym i gdy pęka to bardzo boli. Otarcia pięt często krwawią i zmieniają się w ropiejące rany. Tym bardziej warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowa higiena otarć.

Jak leczyć otarcia?

Zdecydowaną większość otarć można leczyć w domu. Jeżeli rana nie jest w miejscu podrażnionym przez obuwie czy ubranie, to po jej oczyszczeniu można pozostawić ją bez opatrunku, co przyspieszy gojenie. Warto wtedy zastosować preparat przyspieszający proces gojenia np. Argotiab®, wyrób medyczny, który łagodzi stany patologiczne skóry, takie jak owrzodzenia, rany, otarcia, odleżyny. Mimo wszystko warto jednak zabezpieczyć uszkodzoną skórę przed uszkodzeniem tak, by nie podrażniać rany.

 

 

Jeśli na otarciu pięty pojawi się pęcherz i powstanie bolesna rana, to po umyciu należy ją natychmiast zdecynfekować płynem odkażającym. Oczywiście, nie będzie to przyjemne, ale pozwoli nam uchronić się przed stanami zapalnymi. Należy unikać odrywania naskórka czy pozostałości pęcherza z tego miejsca. Najlepszą metodą będzie przyklejenie w uszkodzone miejsce plastra. Jeżeli bardzo nas boli, to możemy zafundować sobie chłodną, odprężającą kąpiel z dodatkiem rumianku oraz szałwii. Zioła te posiadają właściwości odkażające i łagodzące.

Nie należy przekłuwać pęcherzy jeżeli są one małe. Jeżeli są one jednak duże, to istnieje spore ryzyko, że naderwą się w trakcie chodzenia i wtedy powinniśmy przekłuć je sterylną, cienką igłą. Za pomocą jałowych gazików możemy zdusić pęcherz po nakłuciu tak, by umożliwić wypłynięcie płynu fizjologicznego. Następnie oczywiście powinniśmy odpowiednio zdezynfekować uszkodzone miejsce.

Znajdź na Facebooku lub Instagramie!