Skóra dziecka pod pieluszką jest nieustannie narażona na podrażnienia i odparzenia. W pierwszym roku życia odparzenia doświadcza niestety prawie co drugie niemowlę.
Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak unikać stanów zapalnych. Mamy dla was kilka wskazówek, jak sobie z nimi poradzić.
Odparzenia u niemowlaka – przyczyny
Aby zapobiegać odparzeniom u niemowląt należy wiedzieć, jakie są przyczyny ich powstawania. Pod pieluszką jest ciepło, wilgotno, ciemno i brakuje powietrza. Negatywnie na stan skóry pupy wpływa kontakt z kałem i moczem, drażnią one bowiem delikatny naskórek i naruszają barierę ochronną. Są także przyczyną przenikania substancji alergizujących oraz mikroorganizmów. Dzieje się tak, ponieważ mocz ma zasadowe pH, które jest dodatkowo wzmacniane przez bakterie kałowe produkujące ureazę. Przyczynę odparzeń może stanowić także sama pieluszka, która ociera się o skórę i powoduje jej podrażnienie. Odparzenia najczęściej mają miejsce w okolicach ud, pośladków, narządów płciowych oraz pasa. Nie bez znaczenia jest także brak odpowiedniego wietrzenia pupy niemowlaka.
Odparzenia najczęściej obserwuje się u niemowląt między siódmym, a dwunastym miesiącem życia.
Odparzenia u niemowlaka – objawy
Odparzona skóra na pupie charakteryzuje się zarumienieniem, grudkami, pęcherzykami i nadżerkami zlokalizowanymi w miejscu styku z pieluszką. Najczęściej wszystko zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia w okolicy krocza i łuszczenia się naskórka. Jeśli zignorujemy te symptomy, zmiany skórne będą się pogłębiać. Z czasem pojawi się obrzęk oraz rumień. Wszystkie te zmiany są niezwykle niekomfortowe dla maluszka i wymagają konsultacji z lekarzem.
Profilaktyka odparzeń
Profilaktyka to najlepsza metoda walki z podrażnieniami i odparzeniami. Jak w takim razie postępować, chcąc ulżyć maluszkowi?
Przede wszystkim wybieraj pieluszki oddychające, które mają niskie działanie drażniące i alergizujące. Unikaj tych wykonanych z nieprzepuszczalnych materiałów. Pamiętaj także, że pieluszkę należy zmieniać regularnie. Im młodsze dziecko, tym jego skóra jest bardziej wrażliwa i delikatna, dlatego u noworodka zmieniaj pieluchy nawet co godzinę. Obowiązkowym punktem profilaktyki jest także odpowiednia higiena. unikaj chusteczek nawilżających, bo mają one w składzie chemikalia, które wysuszają i podrażniają skórę. Do codziennej higieny używaj przegotowanej wody, wacików i delikatnych płynów do mycia. Po takim oczyszczeniu dokładnie osuszaj pupę. Gdy pojawią się podrażnienia koniecznie sięgnij po wyroby medyczne, które łagodzą zmiany. O jaki medykamentach mowa?