Odparzona pupa kojarzy się z niemowlętami, ale, jak zapewne duża część z was wie, może być problemem także u dorosłych.
Jak dochodzi do odparzeń na pośladkach? Jak im zapobiegać? Co najlepiej sprawdzi się na takie odparzenia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Odparzona pupa – jak powstaje?
Odparzenia to nic innego jak zmiany na skórze, które tworzą się na skutek nadmiernej potliwości, wilgoci czy tarcia skóry o skórę o inną powierzchnię na przykład ubrania. Zmiany te najczęściej powstają nie tylko na pupie, ale też na udach, pachwinach, pachach, biuście oraz wszelkich fałdach skórnych. Odparzona pupa jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej obrzęki i pęcherze, które zawierają płyn surowiczy. Objawom tym towarzyszą ból i pieczenie. Grożą one również rozwinięciem się zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.
Na powstawanie odparzeń pupy najbardziej narażone są:
– osoby obłożnie chore,
– osoby z otyłością i nadwagą,
– osoby niedbające o właściwą higienę ciała,
– osoby nadwrażliwą skórą, ze skłonnościami do alergii,
– sportowcy, na przykład na skutek jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni.
Odparzona pupa – jak jej zapobiegać?
Zapobieganie odparzeniomy pupy nie jest trudne. Konieczne jest wyeliminowanie ich przyczyny – tarcia skóry o skórę lub o odzież, a także zmniejszenie wilgoci, na przykład potu. Osoba z odparzeniami powinna nosić odpowiednie ubrania, aby zmniejszyć dolegliwości. Odzież ta powinna być lekka, przewiewna. Zmniejsza w ten sposób ryzyko przepocenia.
Należy unikać odzieży wykonanej z tkanin sztucznych, a zamiast nich stosować odzież z włókien naturalnych lub odzież z włókien technicznych wspierających cyrkulację powietrza, z jonami srebra zapobiegającymi infekcjom.
Odparzona pupa – jak ją pielęgnować?
Pielęgnacja odparzonej pupy jest bardzo istotna. Zmienione miejsce powinno być systematycznie oczyszczone, a także zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Należy delikatnie przemywać pupę preparatami powierzchniowo nieczynnymi na przykład solą fizjologiczną. Najlepiej unikać silnych środków, na przykład mydeł. Następnie na odparzenia skórne należy nałożyć pielęgnujące kosmetyki zawierające w swoim składzie cynk, alantoinę, pantenol czy argininę. W sprzedaży można znaleźć wiele sprawdzonych produktów, między innymi kremy, maści i balsamy na odparzenia. Łagodzą one, nawilżają oraz redukują zaczerwienienie. Warto sięgnąć po wyrób medyczny, który uniemożliwi dostanie się do rany bakterii czy wirusów Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia nie tylko ran, ale też oparzeń termicznych i chemicznych. Ponad to działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiab nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra.
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!