Oparzenia chemiczne – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Oparzenia chemiczne

Oparzenia chemiczne to jeden z tych tematów, który w medycynie i życiu codziennym pojawia się bardzo często. Czym są? Jak je leczyć? Czy zagrażają życiu? Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz o nich wiedzieć!

oparzenia chemiczne

Oparzenia chemiczne – czym są? 

Oparzenia chemiczne to przypadłość z którą mamy do czynienia o ile do oczu lub skóry dostaną się kwasy, zasady lub inne substancje żrąco-toksyczne. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne, bo powodują nie tylko oparzenia skóry, ale także mogą przeniknąć do krwiobiegu, co skutkuje z czasem śmiercią pacjenta. Stopień oraz rozległość oparzenia zależą od środka chemicznego, jego właściwości oraz stężenia. Zdarza się, że oparzenia są na tyle rozległe, że należy amputować kończynę.

Oparzenia chemiczne – co je powoduje?

Oparzenia chemiczne są konsekwencją kontaktu kwasów oraz zasad ze skórą. Do tego rodzaju oparzeń może dojść właściwie wszędzie: szkoła, dom, praca lub każde inne miejsce, gdzie znajdują się środki chemiczne. Najczęstsze przyczyny oparzeń to:

  1. produkty przeznaczone do chlorowania wody w basenach,
  2. środki czyszczące,
  3. kwas z akumulatora,
  4. amoniak,
  5. wybielacz,
  6. preparaty przeznaczone do wybielania zębów,
  7. środki wykorzystywane do czyszczenia protez zębowych.

oparzenia chemiczne

Oparzenia chemiczne – objawy

Oparzenia chemiczne powodują zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry. Tworzą się rany oraz pęcherze. Poparzenie kwasami charakteryzuje się także powstawaniem strupów i ran. Pozostałe objawy to drętwienie oraz ból w miejscu oparzenia a także zmiany w widzeniu lub utrata wzroku. Pozostałe objawy to:
1. kaszel,
2. zaburzenia rytmu serca,
3. bóle głowy,
4. zawroty głowy,

  1. osłabienie,
  2. niskie ciśnienie,
  3. zawał serca,
  4. drżenie mięśni.
  5. niskie ciśnienie krwi.

Oparzenia chemiczne – pierwsza pomoc

Pierwszą zasadą przy pomocy w oparzeniach chemicznych jest usunięcie żrącej substancji chemicznej. Następstwa jej działania będą minimalne, jeśli dokona się tego w ciągu 2 minut od momentu skażenia. Subtancję należy zmywać strumieniem wody przez kilka lub kilkanaście minut.

Po oczyszczeniu  oparzenia nałóż na ranę wyrób medyczny przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych np. wyrób medyczny Argotiab,  który działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Oparzenia chemiczne tego nie wymagają.

Należy pamiętać także o tym, czego nie robić przy pierwszej pomocy:
1. NIE nakładaj okładów ani nie smaruj dotkniętego obszaru olejem. Nie zakładaj też mokrych bandaży.
2. NIE dotykaj rękami oparzenia. Unikniesz rozprzestrzenienia się substancji żrącej po większym obszarze skóry.

Pamiętaj, przy dużym stopniu uszkodzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem! Nie wstydź się, jeśli do zranienia doszło z powodu złego zrozumienia instrukcji. Oparzenia chemiczne to nie jest powód do wstydu! 

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie