Oparzenia słoneczne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to bardzo powszechne schorzenie skórne, które występuje zwykle w wyniku ekspozycji na silne promieniowanie UV.

W cięższych przypadkach oparzenia mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń skóry i zwiększonej podatności na raka skóry. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia oparzeń słonecznych.

 

Oparzenia słoneczne – przyczyny

Oparzenia słoneczne są wywoływane przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, które pochodzi ze słońca. Nadmierne naświetlenie prowadzi do uszkodzeń komórek skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych, to:

  • długi czas przebywania na słońcu
  • brak ochrony przeciwsłonecznej
  • jasna skóra
  • narażenie na słońce między godzinami 10 a 16
  • przebywanie na dużych wysokościach
  • używanie leków, które zwiększają wrażliwość skóry na słońce

 

Oparzenia słoneczne – objawy

Oparzenia słoneczne objawiają się różnymi objawami w zależności od stopnia ich zaawansowania. Objawy w początkowej fazie to obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i pieczenie, ból i tkliwość. 

W przypadku cięższych oparzeń słonecznych, do objawów mogą dołączyć bąble i pęcherze na skórze, gorączka, zimne dreszcze, bóle głowy i zawroty głowy, nudności i wymioty.

 

 

Oparzenia słoneczne – leczenie 

Leczenie oparzeń słonecznych zależy od stopnia zaawansowania oparzenia. W przypadku łagodnych oparzeń, można zastosować kilka prostych metod, aby złagodzić objawy. 

Chłodzenie skóry

Chłodzenie skóry za pomocą zimnej wody lub mokrego ręcznika może pomóc złagodzić ból i zaczerwienienie skóry.

Kremy i maści. 

Stosowanie kremów i maści przeciwzapalnych, takich jak wyrób medyczny Argotiab krem ze srebrem TIAB, może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i zaczerwienienia skóry.

Leki przeciwbólowe. 

Przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol, może pomóc w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu.

W przypadku cięższych oparzeń słonecznych, konieczne może być leczenie szpital.

 

 

Argotiab – niezawodny sposób na każde poparzenie

Wybierając się na wakacje warto znać coś więcej niż domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Już teraz spakuj do swojej podręcznej apteczki wyrób medyczny Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych, działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Oparzenia tego nie wymagają.

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!