Wakacyjna apteczka – co powinna zawierać?

apteczka

Wakacyjna apteczka to absolutny must have podczas pakowania się na urlop! Nie możesz przecież zapomnieć o podstawowych lekach i opatrunkach, które musisz mieć ze sobą podczas wyjazdu.

To, co powinna zawierać wakacyjna apteczka w dużej mierze zależy od tego, gdzie jedziesz. Nie bez znaczenia są także Twoje indywidualne preferencje, wiek, towarzysze podróży. W naszym artykule przedstawimy Ci najbardziej uniwersalny zestaw apteczkowy. Zrób sobie prezent i zbuduj na jego bazie własną wakacyjną apteczkę. 

apteczka

 

Wakacyjna apteczka – opatrunki

Apteczka, jak wskazuje jej nazwa, skomponowana jest pod kątem pierwszej pomocy. Absolutnie powinny znaleźć się w niej opatrunki, które sprawdzą się w przypadku mniejszych i większych urazów:
– bandaż elastyczny,
– bandaż dziany, który posłuży również do przymocowania opatrunku nakładanego bezpośrednio na większą ranę,
– gaza jałowa,
plaster papierowy,
plaster z opatrunkiem najlepiej wodoodporny,

Oprócz opatrunków spakuj też środki o działaniu antyseptycznym. 

 

Wakacyjna apteczka – leki

Sama najlepiej wiesz, jakich leków potrzebujesz. Weź pod uwagę alergie, hormony tarczycy, leki na nadciśnienie. Oprócz tego nie zapomnij o lekach przeciwbólowych. Najlepiej zabierz ze sobą jeden środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Takie trzy w jednym przyda się zarówno jeśli dopadnie Cię ból głowy, jak i przeziębienie czy uraz zewnętrzny. 

W wakacje może dopaść Cię ból gardła, dlatego dobrym rozwiązaniem będą tabelki na ból gardła. 

 

Wakacyjna apteczka – leki na biegunkę

Nigdy nie wiesz, co zjesz lub wypijesz, dlatego problemy żołądkowo-jelitowe zdarzają się na wakacjach stosunkowo często. To żaden powód do wstydu! Mają one związek ze zmianą diety, wody czy klimatu. Wakacyjna apteczka powinna zawierać elektrolity. Ich zadaniem jest nawodnienie pacjenta i uzupełnienie utraconych elektrolitów. Ponadto na wypadek pojawienia się biegunki należy zaopatrzyć się w środek o typowym działaniu przeciwbiegunkowym. Warto także zabrać ze sobą probiotyki. Dobre bakterie zabezpieczą Cię przed problemami trawiennymi związanymi ze zmianą miejsca pobytu. Weź je ze sobą w ramach profilaktyki

 

Środki na ukąszenia – czy warto?

Warto! Niezależnie od tego, czy jedziesz w góry czy nad morze, to powinnaś zabrać ze sobą preparaty na ukąszenia. Ciężko będzie Ci ich uniknąć – szczególnie na świeżym powietrzu. Alternatywą dla tego typu preparatów są olejki eteryczne. 

 

apteczka

 

Co z ochroną przed słońcem?

Wakacyjna apteczka nie będzie pełna bez kremu ochronnego z filtrem oraz specyfiku na oparzenia słoneczne. Nawet w najbardziej pochmurny dzień może dojść do tego typu uszkodzeń skóry. Nie bagatelizuj tego! 

 

Argotiab – podstawa wakacyjnej apteczki

Najważniejszym elementem twojego apteczkowego wyposażenia powinien być Argotiab. To wyrób medyczny w formie sprayu lub kremu, który zawiera w sobie kompleks dwutlenku tytanu związanego z jednowartościowymi jonami srebra. Tworzy on skuteczną barierę ochronną, która zapobiega maceracji ran i przeciwdziała powstawaniu infekcjom. Ma także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Spray Argotiab jest przeznaczony do stosowania miejscowego, działa wspomagająco w leczeniu i regeneracji ran z wysiękiem, w przebiegu stopy cukrzycowej, grzybicy stóp oraz w przypadku owrzodzeń żylnych i odleżyn, a także niewielkich ran ciętych.

Apteczka na wyjazd wakacyjny powinna być rozważnie skomponowana: najlepiej przed wyjazdem przygotuj listę skrojoną pod Twoje potrzeby. Jest to szczególnie ważne, bo na wakacjach dostęp do apteki czy lekarza może być mocno utrudniony. Wakacje rozpocznij od spakowania właśnie jej.

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie