Owrzodzenie dolnych kończyn to nic innego jak rany na nogach, które się nie goją. Już sam opis schorzenia wskazuje na to, że temat jest trudny i złożony – ponadto otwarte rany na tych kończynach mogą różnić się lokalizacją, stopniem zaawansowania oraz występowaniem infekcji. Wszystkie te czynniki są bardzo istotne podczas leczenia.
Owrzodzenie nóg – objawy
Owrzodzenie to jeden z rodzajów ran przewlekłych. Oznacza nic innego jak ubytek skóry pełnej grubości, która jest wynikiem niedostatecznego zaopatrzenia tkanek w tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. To wszystko prowadzi do zmian troficznych skóry, a potem do martwicy. Owrzodzenie nóg może objawiać się w różny sposób, w zależności od przyczyny. Zawsze wiąże się z bólem, opuchlizną, wydzieliną i ogólną ciężkością nóg. Owrzodzenie nóg to taka rana, która ma tendencję do powiększania się. Nie trzeba wspominać, że owrzodzenie to ten typ rany, który także brzydko pachnie i wygląda nieestetycznie. Powoduje to oczywiście dyskomfort pacjenta, który bardzo często przestaje wychodzić z domu i unika kontaktu z innymi ludźmi. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na proces leczenia rany, spowodować odleżyny oraz obniżyć komfort psychiczny.
Owrzodzenie – jak powstaje?
Gdy w organizmie dochodzi do przewlekłego zaburzenia pracy żył, to żyły nie są już w stanie szybko transportować krwi z nóg do serca. Krew ta gromadzi się w żyłach i je rozszerza. Jest to zastój żylny, który uszkadza najmniejsze naczynia krwionośne, czyli naczynia włosowate. Naczynia te dostarczają komórkom tlen i składniki odżywcze oraz transportują metaboliczne produkty rozkładu z dala od tkanek. Uszkodzone naczynia włosowate nie są w stanie właściwie spełniać tej funkcji. Na początku skóra w miejscach dotkniętych schorzeniem staje się wrażliwa, traci elastyczność i twardnieje. W końcu obumiera, a nawet najmniejsze, ledwie zauważalne obrażenia zamieniają się w sączącą ranę. Taka otwarta rana jest bardzo bolesna, a zarazki, które osiedlają się w ranie i jej otoczeniu powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W wielu przypadkach osoby dotknięte tą dolegliwością boją się wychodzić z domu i unikają kontaktu z ludźmi. Dodatkowo ból sprawia, że pacjenci nie ruszają chorą nogą, a brak mobilności sprawia, że rana pogłębia się.
Owrzodzenie – jak leczyć?
Skuteczne leczenie ran przewlekłych składa się z:
– opracowania chirurgicznego rany i jej pielęgnacji,
– terapii kompresyjnej, która jest elementem pielęgnacji rany,
– leczenia choroby, która spowodowała tę dolegliwość (chorobę żył),
– rozwiązań, które skutecznie zapobiegną nawrotowi choroby.
Jak pielęgnować owrzodzenia?
W przypadku ran przewlekłych kluczowa jest odpowiednia higiena. W żadnym wypadku do ich przemywania nie należy używać perfumowanych mydeł, bo mogą one podrażniać skórę i powodować ból u pacjenta. Skóra chorego powinna po umyciu pozostać delikatnie osuszona oraz zabezpieczona środkami nawilżającymi i natłuszczającymi np. kremem Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa on jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń. To absolutny must have w domowej apteczce!
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!