Owrzodzenie nóg – jakie są przyczyny jego powstawania?

Owrzodzenie

Owrzodzenie dolnych kończyn to nic innego jak rany na nogach, które się nie goją. Już sam opis schorzenia wskazuje na to, że temat jest trudny i złożony – ponadto otwarte rany na tych kończynach mogą różnić się lokalizacją, stopniem zaawansowania oraz występowaniem infekcji. Wszystkie te czynniki są bardzo istotne podczas leczenia.

Owrzodzenie

Owrzodzenie nóg – objawy

Owrzodzenie to jeden z rodzajów ran przewlekłych. Oznacza nic innego jak ubytek skóry pełnej grubości, która jest wynikiem niedostatecznego zaopatrzenia tkanek w tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. To wszystko prowadzi do zmian troficznych skóry, a potem do martwicy. Owrzodzenie nóg może objawiać się w różny sposób, w zależności od przyczyny. Zawsze wiąże się z bólem, opuchlizną, wydzieliną i ogólną ciężkością nóg. Owrzodzenie nóg to taka rana, która ma tendencję do powiększania się. Nie trzeba wspominać, że owrzodzenie to ten typ rany, który także brzydko pachnie i wygląda nieestetycznie. Powoduje to oczywiście dyskomfort pacjenta, który bardzo często przestaje wychodzić z domu i unika kontaktu z innymi ludźmi. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na proces leczenia rany, spowodować odleżyny oraz obniżyć komfort psychiczny.

Owrzodzenie – jak powstaje?

Gdy w organizmie dochodzi do przewlekłego zaburzenia pracy żył, to żyły nie są już w stanie szybko transportować krwi z nóg do serca. Krew ta gromadzi się w żyłach i je rozszerza. Jest to zastój żylny, który uszkadza najmniejsze naczynia krwionośne, czyli naczynia włosowate. Naczynia te dostarczają komórkom tlen i składniki odżywcze oraz transportują metaboliczne produkty rozkładu z dala od tkanek. Uszkodzone naczynia włosowate nie są w stanie właściwie spełniać tej funkcji. Na początku skóra w miejscach dotkniętych schorzeniem staje się wrażliwa, traci elastyczność i twardnieje. W końcu obumiera, a nawet najmniejsze, ledwie zauważalne obrażenia zamieniają się w sączącą ranę. Taka otwarta rana jest bardzo bolesna, a zarazki, które osiedlają się w ranie i jej otoczeniu powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. W wielu przypadkach osoby dotknięte tą dolegliwością boją się wychodzić z domu i unikają kontaktu z ludźmi. Dodatkowo ból sprawia, że pacjenci nie ruszają chorą nogą, a brak mobilności sprawia, że rana pogłębia się.

Owrzodzenie

Owrzodzenie – jak leczyć?

Skuteczne leczenie ran przewlekłych składa się z:
– opracowania chirurgicznego rany i jej pielęgnacji,
– terapii kompresyjnej, która jest elementem pielęgnacji rany,
– leczenia choroby, która spowodowała tę dolegliwość (chorobę żył),
– rozwiązań, które skutecznie zapobiegną nawrotowi choroby.

 

 

Jak pielęgnować owrzodzenia?

W przypadku ran przewlekłych kluczowa jest odpowiednia higiena. W żadnym wypadku do ich przemywania nie należy używać perfumowanych mydeł, bo mogą one podrażniać skórę i powodować ból u pacjenta. Skóra chorego powinna po umyciu pozostać delikatnie osuszona oraz zabezpieczona środkami nawilżającymi i natłuszczającymi np. kremem Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa on jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń. To absolutny must have w domowej apteczce!

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!