Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. Zwykle dotyczy niemowląt pomiędzy 7. a 12. rokiem życia.
Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny
Pieluszkowe zapalenie skóry to nic innego jak stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany o charakterze i morfologii wyprysku zlokalizowane w miejscu, w którym przylega poduszka. Objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Warto pamiętać, że może dotyczyć ono także osób w podeszłym wieku. Przyczyny tej choroby mają charakter złożony i wieloczynnikowy. W niektórych przypadkach są to czynniki mechaniczne, w innych alergia kontaktowa albo czynniki infekcyjne.
Co sprzyja pieluszkowemu zapaleniu skóry?
1. Wilgoć i uszkodzenie naskórka.
2. Przewlekłe pocieranie skóry pieluszką.
3. Zasadowe pH moczu.
4. Niedostateczna higiena skóry.
5. Obecność drożdżaków.
6. Długotrwała antybiotykoterapia.
7. Biegunki.
8. Wrodzone wady układu moczowego.
9. Uczulenie.
Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy
W początkowym okresie tej choroby można zauważyć jedynie zaczerwienienie czy łuszczenie się naskórka. Następnie, wraz z nasileniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc. Powstają grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Powoduje to duży dyskomfort u dziecka, szczególnie, gdy wspomnianym zmianom towarzyszy świąd skóry. Zmiany mogą na chwilę znikać, a potem powracać.
Jak postępować w przypadku pojawienia się pieluszkowego zapalenia skóry?
W przypadku wystąpienia zmian zapalnych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zasady higieny i pielęgnacji skóry tej okolicy. Trzeba sprawdzić, czy stosowane preparaty kosmetyczne nie działają drażniąco lub alergizująco. Należy umożliwić maluszkowi przebywanie bez pieluszki, aby zapewnić prawidłową wentylację zmienionej zapalnie okolicy skóry oraz ułatwić regenerację uszkodzonego naskórka. Jeśli u dziecka pojawią się krosty, pęcherze, grudki lub strupy, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest leczone na wiele sposobów, które w dużej mierze zależą od przyczyny warunkującej rozwój objawów. Obok opisanych poniżej zasad pielęgnacji stosuje się przeciwzapalne leczenie miejscowe i preparaty ogólne.
Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków nawilżających i natłuszczających, które pozwolą zachować odpowiednie nawilżenie skóry pod pieluszką i przyniosą ulgę dziecku. Polecamy stosowanie kremu Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa także jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń.
Całkowite wyleczenie pieluszkowego zapalenia skóry jest możliwe, o ile odpowiednio szybko zastosuje się leczenie miejscowe oraz ogólne. Po przywróceniu stanu skóry do prawidłowego stanu należy działać profilaktycznie: stosować zasady higieny oraz odpowiednio pielęgnować okolicę pieluszkową. Czasami wskazana może być zmiana pieluszek jednorazowych i preparatów kosmetycznych na inne: mniej drażniące czy uczulające. W niektórych przypadkach konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety, która zapobiegnie biegunkom.
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!