Jak przeciwdziałać powikłaniom po odleżynach?

Leczenie odleżyn

Odleżyna to miejscowa martwica skóry, tkanki podskórnej, a niekiedy nawet i tkanki mięśniowej, co prowadzi do rozległego i głębokiego owrzodzenia w miejscu, w którym występuje długotrwały ucisk. Odleżyny to dolegliwość bardzo bolesna, wpływająca nie tylko na problemy natury fizycznej, ale i psychicznej. Nieleczone odleżyny mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w najbardziej skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Leczenie odleżyn jest konieczne

Nawet przy starannej pielęgnacji osób unieruchomionych lub z ograniczoną sprawnością ruchową może dojść do wystąpienia odleżyn. Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową. Odleżyny są problematyczne szczególnie u osób starszych, ponieważ ich skóra jest zwykle przesuszona, mniej elastyczna, a organizm często dodatkowo boryka się z niedoborem białka, elektrolitów, witamin.

Zachowawcze leczenie odleżyn opiera się zwykle na sukcesywnym usuwaniu nadmiaru wysięku i ognisk martwicy powstałej w wyniku owrzodzeń. W niektórych przypadkach może okazać się niezbędny zabieg wycięcia martwiczych tkanek (w znieczuleniu miejscowym).

Istotne jest również łagodzenie odczynu zapalnego wokół owrzodzeń, łagodzenie podrażnień oraz wspomaganie gojenia odleżyn. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie wyroby medyczne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwdrobnoustrojowym. Takie właściwości wykazują preparaty z tzw. kompleksem TIAB (związku opartym na jonach srebra Ag+ połączonych kowalencyjnie z cząsteczką tytanu), który w połączeniu z dimetikonem tworzą barierę przeciwdrobnoustrojową na zmiany skórne. Przeciwdziałają dostępowi drobnoustrojów i zapewniają lepsze warunki dla prawidłowej regeneracji skóry.

 

 

Groźne powikłania po odleżynach

Niewłaściwie pielęgnowane odleżyny bardzo szybko mogą prowadzić do owrzodzeń odleżynowych, które są trudno gojącymi się ranami. W miejscu odleżyn może również dochodzić do zakażeń, co skutkuje wytworzeniem się ropnia, który z kolei niekiedy jest źródłem bakteriemii lub zapalenia kości i szpiku kostnego.

Kolejną poważną dolegliwością, która znacznie utrudnia gojenie, jest zapalenie kości położonej w dnie odleżyny. Z kolei bakteriemia to powikłanie odleżyny, które może stanowić nawet zagrożenie dla życia chorego.