Rany pooperacyjne, ich pielęgnacja, leczenie i… niestety skutki uboczne (przede wszystkim estetyczne) z nimi związane niejednemu rekonwalescentowi spędzają sen z powiek.
Do tych najgroźniejszych zakażeń ran pooperacyjnych dochodzi niestety zazwyczaj na oddziałach intensywnej terapii i chirurgicznych. Zakażenia wywołują bakterie. Zasiedlają one skórę pacjentów i członków zespołu operacyjnego, które dostają się do rany. Bardzo trudno temu przeciwdziałać. Niektóre z tych bakterii są odporne na antybiotyki.
Rany pooperacyjne – co robić przed zabiegiem?
Dbanie o ranę pooperacyjną powinno rozpocząć się już przed zabiegiem. Pozwoli to uniknąć powikłań. Pacjent powinien przez tydzień przed operacją myć ciało i włosy płynem antybakteryjnym, który zawiera substancję antybakteryjną, czyść nos żelem do nosa i płucz swoją jamę ustną preparatem z dodatkiem substancji antybakteryjnej.
Rany pooperacyjne – co robić po zabiegu?
Po operacji dbaj nie tylko o miejsca, które były operowane, ale też o miejsca wkłuć. Używaj bezbarwnych, bezalkoholowych antyseptyków i jałowych opatrunków na rany pooperacyjne. Każdorazowo czyść ranę ze skrzepniętej krwi. Mycie jest o tyle istotne, że pozwoli na uniknięcie zakażenia. Przemytą ranę osuszaj jałowym wacikiem.
Rana pooperacyjna – jak ją opatrywać?
Rany pooperacyjne, tak jak inne rany, należy odpowiednio opatrywać. Jest to niezwykle istotne. Należy często spryskiwać ranę lekiem antyseptycznym i osuszyć ją. Następnie nałożyć opatrunek lub użyć produktu, który działa jak plaster na rany. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości należy skonsultować je z lekarzem. Po każdej zmianie opatrunku rana pooperacyjna powinna być spryskana odpowiednim płynem odkażającym lub przetarta jałowym gazikiem nasączonym substancją odkażającą. Opatrunek należy zmieniać wtedy, gdy ulegnie on przesączeniu lub zamoczeniu. Ważna jest także higiena okołoopatrunkowa – mycie rąk przed kontaktem z raną/ranami, używanie lateksowych rękawiczek ochronnych. W czasie gojenia powinno się zrezygnować z kąpieli wanny i korzystać z prysznica.
Jakich produktów należy używać, by pielęgnować rany pooperacyjne?
W przypadku ran kluczowa jest odpowiednia higiena i stosowanie produktów, które wspomogą dbanie o nią. W żadnym wypadku do ich przemywania nie należy używać perfumowanych mydeł, bo mogą one podrażniać skórę i powodować ból u pacjenta oraz powodować pogorszenie stanu rany. Skóra w okolicy blizny powinna po umyciu pozostać delikatnie osuszona oraz zabezpieczona środkami nawilżającymi i natłuszczającymi np. kremem Argotiab, który zawiera srebro TIAB i działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie na rany. Działa on jak plaster w żelu i ułatwia regenerację skóry. W 2016 roku Argotiab został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie Innowacji roku w leczeniu ran i oparzeń. To absolutny must have w domowej apteczce!
Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!