Odpieluszkowe zapalenie skóry – jak pielęgnować skórę maluszka?

Odpieluszkowe zapalenie skóry

Odpieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych dolegliwości skórnych, z jakimi zmagają się niemowlaki.

Przeważnie dotykają one maluszki w wieku od siódmego do dwunastego miesiąca życie, ale mogą pojawić się także wcześniej lub później. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się, jak pielęgnować skórę swojego dziecka tak, by zminimalizować ryzyko schorzenia lub złagodzić objawy!


Odpieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny

Odpieluszkowe zapalenie skóry to nic innego jak stan zapalny, który pojawia się w miejscach przylegania pieluszki do ciała. Cieńsza skóra, z niewykształconymi mechanizmami obronnymi jest narażona na podrażnienia i odparzenia, dlatego zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy podczas pieluchowania! Oto najczęstsze przyczyny jego powstawania:

  • Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Niestety, wilgotne środowisko panujące w pieluszce sprzyja rozwijaniu się bakterii, a wrażliwa skóra nie jest w stanie obronić się przed czynnikami drażniącymi, jakimi są mocz i kał. Nie ma się co dziwić – nie zdążyła się przecież jeszcze do nich przyzwyczaić!
  • Otarcia spowodowane pieluszką. Jeśli pieluszka wrzyna się w pachwiny malucha, to konieczna jest zmiana pieluszki na większą. Otarcia mogą być powodowane także zbyt intensywnym pocieraniem skóry podczas jej suszenia po kąpieli. Kąp swoje dziecko ostrożnie i delikatnie!
  • Uczulenie spowodowane alergenami znajdującymi się w pieluszce. Pieluchy jednorazowe mogą zawierać składniki uczulające.
  • Długotrwała antybiotykoterapia. Osłabia ona skórę i układ odpornościowy dziecka.
  • Brak cyrkulacji powietrza, najczęściej powodowany nieodpowiednio dobranymi pieluszkami. Nie warto na nich oszczędzać.
  • Infekcja bakteryjna bądź obecność drożdżaków w kale.


Odpieluszkowe zapalenie skóry – objawy

Odpieluszkowe zapalenie skóry w początkowej fazie może przypominać oparzenie słoneczne. Skóra w okolicy pieluszki jest wtedy zaczerwieniona i ma wyższą temperaturę niż reszta ciała. Może się także łuszczyć. Z czasem zapalenie się nasila, a wraz z nim pojawiają się obrzęk, grudki i pęcherzyki. W niektórych pęcherzykach znajduje się treść ropna. Jeśli na skórze pojawiają się strupki o żółtym kolorze, świadczy to najprawdopodobniej o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Maluszek odczuwa ból, jest wtedy płaczliwy i rozdrażniony. Obserwuj jego pupę uważne!

 


Odpieluszkowe zapalenie skóry – jak pielęgnować skórę malucha?

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry opiera się na odnalezieniu przyczyny zmian skórnych oraz ich wyeliminowanie. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko na nie cierpi, to jak najszybciej udaj się do lekarza, który może wykonać na przykład badania mykologiczne czy naskórkowe testy płatkowe. Jeśli przyczyną zapalenia okazuje się alergia, najczęściej podane zostaną sterydy. W sytuacji, w której za pieluszkowe zapalenie skóry odpowiadają drożdżaki lub bakterie, lekarz może zalecić stosowanie przepisane przez pediatrę preparaty przeciwdrożdżakowe bądź przeciwbakteryjne. Przede wszystkim dbaj jednak o higienę pupy swojego dziecka!

Co oznacza prawidłowa higiena?

  • Wybieraj wysokiej jakości pieluszki jednorazowe. Obecnie na rynku dostępne są bardzo chłonne egzemplarze, dzięki czemu szybko wchłaniają wilgoć. Zmieniaj je tak często, jak to możliwe – po to, by zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z moczem czy kałem. Pamiętaj także o higienie okołopieluszkowej: korzystaj z chusteczek do higieny intymnej i wycieraj pupę malca delikatnie.
  • Wybieraj odpowiednie kosmetyki. Najlepiej takie, które są hipoalergiczne oraz polecane przez lekarza. Kupuj je w aptece.
  • Zachowaj delikatność. Zbyt mocne pocieranie naskórka to niepotrzebny ból dla maluszka.

ARGOTIAB KREM TO ULGA DLA PUPY TWOJEGO MALEŃSTWA

W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry kluczowe jest, aby odpowiednio ją oczyścić oraz nie dopuścić do jej przesuszenia. Warto sięgnąć po wyrób medyczny, który uniemożliwi dostanie się do rany bakterii czy wirusów – Argotiab, wyrób medyczny, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia nie tylko ran, ale też oparzeń termicznych i chemicznych. Ponad to działa jak opatrunek na pupę. Dzięki niemu gojeni przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę Skarba opatrunku w postaci bandaża czy plastra.