Oparzenia słoneczne – jak je złagodzić?

Oparzenia słoneczne

Lato to czas, który sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu dlatego warto znać domowe sposoby na oparzenia słoneczne, tak by móc cieszyć się wakacjami w pełni!

Z naszego artykułu dowiesz się, co zrobić po zbyt długiej ekspozycji skóry na promieniowanie.


Oparzenie słoneczne – czym jest i jak się objawia

Oparzenie słoneczne to skutek długotrwałego działania promieniowania słonecznego na naszą skórę. Za powstawanie zmian skórnych odpowiedzialne jest głównie promieniowanie ultrafioletowe UVB nazywane także promieniowaniem rumieniotwórczym.
W momencie, w którym ilość promieniowania UVB osiąga taki poziom, w którym melanina (pigment odpowiedzialny za barwę naszej skóry) traci swoje zdolności ochronne, dochodzi do powstania bolesnych zmian.
Po oparzeniu skóra jest zaczerwieniona, podrażniona i gorąca. Dotykając ją czujemy, że jest też przesuszona i wrażliwa na dotknięcie. Oparzenia tego typu ustępują najczęściej po 72 godzinach i pozostawiają po sobie lekką opaleniznę. Jeśli oparzenie jest cięższe, to mogą mu towarzyszyć także inne objawy takie jak: gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy czy zaburzenia układu krążenia.

 

Oparzenia słoneczne


Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

W przypadku oparzeń skórnych należy działać szybko. Są to rany takie, jak każde inne. Miejsce dotknięte oparzeniem należy przemyć letnią wodą i przyłożyć do niego chłodny okład. W przypadku oparzenia większej powierzchni ciała można wziąć prysznic w letniej wodzie i stopniowo schładzać skórę – nie wolno narażać ciała na szok termiczny poprzez kąpiel w zbyt zimnej wodzie.

Nie należy smarować podrażnionej skóry tłustymi, ciężkimi kremami. Jeżeli na skórze pojawią się bąble po poparzeniu słonecznym, nie przekłuwajmy ich i nie rozdrapujmy, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju zakażenia w tym miejscu.

 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – jak złagodzić objawy 

Na pewno każdy zna domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Jednym z najpopularniejszych z nich jest posmarowanie ciała maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem. Produkty te przywracają skórze prawidłowe pH, mocno ją odżywiają i natłuszczają. Silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne wykazuje także sok wyciśnięty z żywego aloesu. Sprawdzoną metodą jest również owsianka nakładana na poparzoną skórę. Płatki owsiane namoczone w wodzie wykazują działanie przeciwzapalne, a dodatkowo zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból.

Walcząc z oparzeniami skóry warto także wypróbować takie domowe medykamenty:

  • „maska” z mąki ziemniaczanej i wody;
  • spożywanie owoców i warzyw będących źródłem witaminy A, C i E;
  • smarowanie ciała miodem;
  • olejek lawendowy i z mięty pieprzowej;
  • okłady z nagietka, mięty i oczaru wirginijskiego.

Choć domowe sposoby na oparzenia słoneczne są skuteczne i potrafią przynieść ulgę, to warto pamiętać, że w przypadku głębokich ran należy od razu skontaktować się z lekarzem. 

 

Oparzenia słoneczne

 

Argotiab – niezawodny sposób na każde poparzenie

Wybierając się na wakacje warto znać coś więcej niż domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Już teraz spakuj do swojej podręcznej apteczki wyrób medyczny Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych, działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Oparzenia tego nie wymagają.

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!