Pękające pięty – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pękające pięty

Pękające pięty to coś więcej niż tylko nieestetyczny wygląd stóp. Jeżeli szczeliny w Twoich piętach są głębokie i sięgają do skóry właściwej, to pamiętaj, że nie możesz tego zignorować!

Takie rany to doskonała droga do wnętrza ciała dla wirusów i bakterii, a stąd… już niedaleka droga do zakażenia! Ponadto popękane pięty swędzą i bolą. Chyba lepiej tego uniknąć, prawda? 

 

Pękające pięty – przyczyny

Skóra to największy organ naszego organizmu. Całkowicie pokrywa on i osłania narządy wewnętrzne. Nasza skóra to bardzo skomplikowany mechanizm, który jest mocno narażony na uszkodzenia np. na stopach, które niosą cały ciężar naszego ciało. Skóra w tym miejscu jest niemal dwa razy grubsza niż w innych rejonach, ale z tego właśnie powodu często pojawiają się na niej zrogowacenia. Ponadto naskórek narasta na stopach bardzo szybko i rzadko się złuszcza. Skóra w tym miejscu nie ma gruczołów łojowych, przez co szybko się odwadnia i robi sucha. Wszystko to powoduje przesuszenia, pękania i bolesnych ran pojawiających się na stopach. Oczywiśnie nie musimy dodawać, że najgorsze są pękające piersi – one wyglądają najgorzej i… najbardziej bolą! 

 

Pękające pięty a pielęgnacja

Pękające pięty mogą być wynikiem nie tylko rezygnacji z nawilżenia i peelingu, ale także nieodpowiednio dobranego obuwia, czyli takiego, które nie dostarcza nam odpowiedniego podparcia. Mowa oczywiście o japonkach, klapkach i obcasach. Noszenie butów na szpilce powoduje, że stopa znajduje się w wymuszonej, nieprawidłowej postawie, a nacisk na stopę jest zwiększony. Pięty cierpią na tym bardzo mocno!

Na stan naszych pięt wpływa też nieprawidłowa dieta. Jeżeli w codziennym jadłospisie brakuje podstawowych składników mineralnych oraz witamin, zwłaszcza witaminy A i żelaza, skóra może stać się szorstka i pękać. Równie niebezpieczne jest niedożywienie oraz dostarczanie niedostatecznej ilości płynów. 

 

Pękające pięty

 

Pękające pięty – jak je wyleczyć?

Poranione stopy powinny szczególnie mocno zaniepokoić diabetyków. Oni bezwzględnie powinni udać się do lekarza. Jeśli do nich nie należysz, spróbuj wyleczyć je samodzielnie. Jak? Nawilżając, peelingując i nosząc wygodnie obuwie. Brzmi jak banał, ale naprawdę działa! Możesz też udać się do salonu kosmetycznego na profesjonalny pedicure. Frezarka diamentowa skutecznie zlikwiduje nawet głębokie szczeliny, co jednak wymaga kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Jeśli walczysz z popękanymi piętami w domu, to pamiętaj, aby każdego wieczoru nakładać na stopy maskę lub krem, a później zakładać do spania skarpetki. Dzięki temu produkt lepiej się wchłonie, a Ty nie pobrudzisz pościeli. Zrezygnuj z jakiegoś czasu z butów na obcasie lub szpilek, o ile takie nosisz.

 

 

Nie wiesz, jakie produktu do pielęgnacji stóp użyć?

Już teraz zaopatrz się w Argotiab krem i dorzuć go do swojej apteczki. To wyrób medyczny, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia zranień oraz otarć, działa jak opatrunek na rany . Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra. Nawilża on skórę i pomoże Ci o nią odpowiednio zadbać!

Spragniony wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!