Otarcia i skaleczenia w sporcie – jak z nimi walczyć?

otarcia

Otarcia i skaleczenia podczas biegania to twoja codzienność? Nie lekceważ tego! Nawet lekkie zadrapanie może doprowadzić do zakażenia.

Okolica rany wówczas ropieje lub zadrapanie puchnie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio zadbać o wszelkie zranienia podczas uprawiania sportu oraz (co ważniejsze!) jak ich uniknąć!

 

Otarcia i ich unikanie czyli lepiej zapobiegać niż leczyć!

Odpowiednie przygotowanie do biegu pozwoli Ci uniknąć podrażnień czy skaleczeń. Oto lista kwestii, o których szczególnie mocno powinieneś pamiętać podczas uprawiania sportu:

Nie owijaj ciała w bawełnę. Chłonie ona pot i pozostaje mokra. Syntetyczne koszulki czy spodenki schną dużo, naprawdę dużo szybciej.

Zawsze odcinaj metki i wybieraj bezszwowe elementy stroju. Wszystko, co odstaje podrażnia skórę.

Odpowiednio dobieraj rozmiar. Nie kupuj na oko tylko mierz zawsze strój sportowy.

Noś obcisłe ubrania. Koszulka kompresyjna ochroni sutki i pachy, a legginsy uda i pachwiny.

Nawilżaj się. Pij wodę, żeby w Twoim pocie nie było za dużej koncentracji soli, która na skórze zaczyna trzeć jak papier ścierny. Używaj także balsamu do ciała przynajmniej dwa razy dziennie.

 

 

Otarcia – co zrobić, gdy już się pojawią?

Tak samo jak przygotowanie do biegu, ważne jest to, co zrobisz tuż po nim. Oto, o czym powinieneś pamiętać:

Od razu po przyjściu do domu oczyść zadrapanie i otaczającą je skórę. Użyj do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej. Zdezynfekuj ranę. Użyj do tego sprawdzonego i przebadanego środka. Wybieraj tylko taki, który działa antybakteryjnie i nie zawiera ani krzty alkoholu. Masz wtedy gwarancję, że bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Może to być np. Argotiab w spray’u. Kupisz go w aptece bez recepty, działa jak opatrunek na rany. 

Pamiętaj, że nie skaleczenia czy otarcia to nie jest coś, co możesz zignorować. Mogą pozostawić nie tylko bardzo brzydkie blizny, ale także spowodować zakażenie tężcem. Przecież wystarczy do tego nawet niewielkie zabrudzenie rany. 

 

Argotiab spray – uniwersalny towarzysz każdego biegacza i must have, który musi mieć twoja apteczka jeśli chcesz, by otarcia nie były Twoim problemem!

Najważniejszym elementem twojej biegowej rutyny powinien być Argotiab Spray. To wyrób medyczny w formie sprayu, który zawiera w sobie kompleks dwutlenku tytanu związanego z jednowartościowymi jonami srebra. Tworzy on skuteczną barierę ochronną, która zapobiega maceracji ran i przeciwdziała powstawaniu infekcjom. Ma także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Spray Argotiab jest przeznaczony do stosowania miejscowego, działa wspomagająco w leczeniu i regeneracji ran z wysiękiem, w przebiegu stopy cukrzycowej, grzybicy stóp oraz w przypadku owrzodzeń żylnych i odleżyn, a także niewielkich ran ciętych.

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie

 

Granusept® płyn do płukania ran 60 ml