Srebro TIAB – innowacyjne właściwości

srebro TIAB

Srebro od dawien dawna wykorzystywane jest w leczeniu ran, także tych, które nie goją się prawidłowo.

Ma ono bowiem innowacyjne właściwości – wyjątkowo silnie działa przeciwdrobnoustrojowo, dzięki czemu tworzy barierę dla bakterii oraz grzybów, które mogłyby dostać się do rany. Obecnie w medycynie wykorzystywane jest srebro TIAB. Na czym ono polega? Srebro TIAB to kompleks, który w swojej strukturze zawiera aktywne jony srebra w połączeniu z dwutlenkiem tytanu. Kompleks owy odgrywa rolę nośnika, do którego przyłączony jest chlorek benzalkoniowy.

srebro TIAB

Jakie właściwości ma srebro TIAB?

Już w XV wieku azotan srebra stosowano do tego, by leczyć rany. W kolejnych wiekach zdobywało ono coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne. Stosowano je do leczenia miejscowego i ogólnego. Niestety, wraz z pojawieniem się antybiotyków o srebrze w medycynie niemal zapomniano. Jego stosowanie ograniczyło się do dbania o rany przewlekłe. Tego typu rany mogą powodować poważne powikłania i zaburzenia, które związane są ze zmniejszeniem przepływu krwi w naczyniach żylnych i tętniczych, zwłaszcza mikrokrążenia. Najpopularniejsze powikłania to występowanie zmian troficznych skóry oraz gromadzenie się w uszkodzonych miejscach zbędnych produktach przemiany materii, co może prowadzić do martwicy lub owrzodzenia kończyn. Rany przewlekłe to dolegliwość osób unieruchomionych lub chorujących na cukrzycę.  Leczenie tego typu ran polega na leczeniu etapowym. Pierwszy etap to faza oczyszczania – opatrunek powinien wchłaniać wydzielinę z rany oraz zapobiegać rozwojowi zakażenia. W fazie ziarninowania opatrunek ma zapewnić wilgotność oraz chronić tkankę. W fazie naskórkowania natomiast jego zadanie to utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Srebro TIAB a leczenie – na czym właściwie polega?

Związek, który obecnie stosowany jest w leczeniu ran to  srebro TIAB czyli kompleks, posiadający w swojej strukturze aktywne jony srebra połączone z dwutlenkiem tytanu. Do nich dołączony jest chlorek benzalkoniowy. Jaka jest główna właściwość tego kompleksu? To po prostu zdolność do przyłączania dużych ilości jonów srebra wiązaniami kowalencyjnymi, które tworzą strukturę pozbawioną możliwości przejścia srebra Ag+ do formy niejonowej AgO. Oznacza to, że srebro TIAB pozbawione jest srebra niejonowego, które odpowiada za kumulację w tkankach i komórkach. Do kompleksu TIAB wykorzystuje się srebro w formie nanocząsteczek o wielkości od 7 do 45 nm. Ułatwia to dostęp drobnoustrojów do komórki. Jony srebra tracą możliwość wymiany gazowej, a ta doprowadza do śmierci bakterii. Na rynku medycznym dostępne są produkty wykorzystujące srebro TIAB. Jednym z nich jest wyrób medyczny Argotiab®.

srebro TIAB

Argotiab® jest dostępny w formie suchego sprayu, który tworzy skuteczną barierę ochronną zapobiegającą maceracji ran, w szczególności ran sączących, Pomaga w przywróceniu prawidłowych warunków fizjologicznych potrzebnych do regeneracji skóry. Dzięki swoim właściwościom hydrofilowym oraz nawilżającym znacząco skraca czas gojenia. Może być stosowany w leczeniu ran, zmian skórnych, otarć, oparzeń i odleżyn.

 

 

W aptekach dostępny jest także, zawierający srebro TIAB, Argotiab® krem, który zabezpiecza rany przed rozwojem drobnoustrojów oraz tworzy mikrośrodowisko, które zapewnia optymalne warunki dla gojenia rany. Krem może być stosowany także w przypadku maceracji skóry, odleżyn oraz oparzeń.

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie