Wspinaczka górska – co ze sobą zabrać?

Wspinaczka górska

wspinaczka górska co ze sobą zabrać

 

Wspinaczka górska nie jest Ci obca? Świetnie! Wędrówki po górach to wspaniała okazja do przetestowania sprawności fizycznej oraz… charakteru. Pamiętaj jednak, że, tak jak i w przypadku innych sportów urazowych, grunt to odpowiednie przygotowanie. I nie mamy tutaj na myśli wykonania odpowiedniej liczby treningów siłowych czy przebiegnięcia konkretnej liczby kilometrów lecz spakowania się na wyprawę w sposób, który pozwoli Ci przetrwać bez urazów, omdleń czy konieczności wzywania karetki. Nawet jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze wspinaniem się powinieneś pomyśleć nad własnym sprzętem. Oto lista sprzętów bez których naszym zdaniem wspinaczka górska nie może się udać. 

Wspinaczka górska a obuwie

Wspinaczka górska nie może się udać bez dobrych butów! Tylko one umożliwią Ci naukę prawidłowej techniki stawiania stóp na stopniach czy górzystym podłożu.  Na początek wybierz modele o minimalnej asymetrii. Takie buty będą komfortowe dla Twoich stóp i jednocześnie zapewnią stawom odpowiednie zabezpieczenie. Pamiętaj żeby nigdy nie wybierać rozmiaru za małego! Spowoduje to uciski, dyskomfort i prawdopodobnie zniechęci Cię do dalszej wędrówki.

Czymże byłaby wspinaczka górska bez uprzęży asekuracyjnej

Zdecydowanie czymś niebezpiecznym! Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie rozmiaru uprzęży, bo producenci oferują jeden model w kilku rozmiarach. Znaczenie ma tutaj obwód w pasie oraz udzie. Należy także zwrócić uwagę na zakres podany przez producenta i wybrać odpowiednią wersję.

Jak uprząż to i… przyrząd asekuracyjny

Obowiązkowy element wyposażenia każdego, dla kogo wspinaczka górska to życie! Spełni on swoje zadanie zarówno na ściance jak i skałach. Najbardziej popularny klasyczny przyrząd asekuracyjny nazywa się kubkiem. Umożliwia on zjazd po ukończeniu drogi i asekurowanie partnera na stanowisku.

wspinaczka górska - wygodny plecak

 

Plecak, który wszystko zmieści czyli plecak wspinaczkowy

Dobry i praktyczny plecak wspinaczkowy to taki, który będzie minimalistyczny. Dzięki temu nie zahaczy o skałę. Nie szukaj modelu z rozbudowanymi kieszeniami czy miejscami do przytroczenia karimaty. Plecak wspinaczkowy musi być zwarty i stabilny, nie może ograniczać Twoich ruchów. Powinien także współpracować z uprzężą.

Przezorny zawsze ubezpieczony czyli kask wspinaczkowy i apteczka!

W trakcie Twoich wspinaczek na pewno nie raz zdarzy Ci się skulić by uniknąć odłamka odpadającej skały. Jeśli trafiłby on w Twoją głowę to narobiłby niezłych szkód. Stąd konieczność noszenia kasku podczas wspinaczki górskiej. Nieodzownym elementem każdego wyposażenia miłośników gór jest także apteczka. Nie wolno o niej zapomnieć, bo czasami jest ona kwestią życia lub śmierci. Co powinno się w niej znaleźć? Bandaże, plastry, nożyczki, krem z filtrem, spray na komary, sól fizjologiczna oraz krem Argotiab. Dlaczego właśnie on?


Argotiab dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, przeciwgrzybiczemu, przeciwdrobnoustrojowemu jest środkiem wspomagającym w leczeniu i regeneracji zmian skórnych, małych ran, otarć i oparzeń. Zapewni on natychmiastową pomoc w przypadku uszkodzeń skóry. To absolutny ‘must have’ na każdą wyprawę w góry!

 

„Must have” w Twojej podręcznej apteczce podczas wspinaczek górskich jest Granusept roztwór do przemywania ran. Służy on do przemywania, nawilżania i dezynfekcji ran zagrożonych ryzykiem infekcji. Granusept zapewnia optymalne nawilżenie, wilgotność, dotlenienie rany oraz pH, wspierając w ten sposób proces gojenia. Jest on stosowany do nawilżenia opatrunku rany, jak i samej rany, a także do rozmiękczenia zaschniętego opatrunku.

 

 

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie