TIAB to kompleks oparty na jonach srebra Ag+ związanych kowalencyjnie z cząsteczką tytanu. Jednak ten skomplikowany opis przedstawia nam skład chemiczny produktu, nie mówiąc nic o jego zastosowaniu. Przyjrzyjmy się więc TIAB-owi bliżej i poznajmy jego niezwykłe możliwości.
Niezastąpiony w leczeniu trudnych ran
TIAB jest powszechnie stosowany w lecznictwie. Ma silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, jest więc idealny do zabezpieczania trudnych w gojeniu ran. Jest całkowicie bezpieczny dla ludzkich komórek, jego używanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Uniemożliwienie bakteriom i wirusom osadzania się na ranie przyspiesza procesy jej gojenia. TIAB stosuje się do leczenia ran takich jak oparzenia, odparzenia, odleżyny, ale również do mniejszych ranek i otarć. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w dermatologii, ale również ginekologii i stomatologii. Maści łączące TIAB z innymi substancjami osłonowymi tworzą perfekcyjne środowisko dla trudnych ran. Odsączają z rany toksyny i wysięki, ale utrzymują w niej wilgoć potrzebną do prawidłowego gojenia się i pozwalają jej oddychać. Najlepsze kremy dodatkowo zapobiegają powstawaniu nieestetycznych blizn. Lekarstwa z TIABem są dostępne również w formie sprayu.
Umiar przede wszystkim
Stosując maść zawierającą TIAB należy pamiętać o głównej zasadzie: oparzenia nie lubią być zbyt często dotykane. Dlatego też maści powinno używać się dwa razy dziennie, a nie smarować nią ranę co godzinę czy nawet pół. Częste pocieranie uszkodzonego, dopiero co regenerującego się naskórka przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Rany oczywiście nie należy też dotykać pomiędzy smarowaniami. W wypadku poparzeń absolutnie nie wolno przebijać pojawiających się pęcherzy. Zawsze należy pamiętać o tym, że groźnie wyglądające rany powinien obejrzeć lekarz. Czasami niezbędne jest założenie na nie specjalistycznego opatrunku. Jeśli leczenie TIABem ne pomaga przez dłuższy czas, również należy udać się do lekarza by ocenił, czy w ranę nie wdało się zakażenie.