Narty – jak się przygotować do wyjazdu?

narty

Mówisz: początek roku, my mówimy: narty! Nic w tym dziwnego. W końcu styczeń i luty to miesiące, w których kolejne województwa w Polsce mają ferie zimowe.

W tym czasie wielu z nas planuje również wyjazd na narty z rodziną lub znajomymi. Jest to z pewnością dobry pomysł na zarazem aktywne i miłe spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ale czy wiesz, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu na narty?

 

Narty – skok na duży stok czy stopniowe przygotowania?

Niektórzy z nas bardziej lub mniej świadomie rezygnują z jazdy na nartach z powodu zdarzających się urazów, o których każdego roku słyszy się w rozmowach ze znajomymi, a nawet i w doniesieniach medialnych. Wielu z nich można jednak uniknąć, jeśli zadba się o odpowiednie przygotowanie.

Pamiętaj o tym, że choć na pierwszy rzut oka może nie być tego widać, jazda na nartach to wymagający trening całego ciała. Dlatego jeszcze przed planowanym wyjazdem warto zadbać o poprawę kondycji fizycznej. Minimum kilka tygodni wcześniej wprowadź do swojej rutyny dowolny ruch, np. bieganie, pływanie czy rower. Dzięki temu Twoje ciało nie dozna szoku na stoku narciarskim. Przed rozpoczęciem samego zjeżdżania koniecznie zadbaj też o właściwą rozgrzewkę! Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Narty – podstawa to sprzęt i strój narciarski

Ważne jest, żeby dopasować wszystkie elementy wyposażenia narciarza tak, aby korzystanie z nich było wygodne i zwiększało bezpieczeństwo oraz minimalizowało ryzyko urazów.

 

narty

 

Buty narciarskie początkowo mogą wydawać się nieprzyjemne i niedopasowane, jednak po czasie noga się do nich przyzwyczai. Pod warunkiem oczywiście, że dobierzesz odpowiedni rozmiar i twardość obuwia. Pozwoli Ci to uniknąć bolesnych otarć stóp. Narty i wiązania muszą być bowiem dopasowane do Twojego wzrostu i wagi. Warto jest więc poradzić się w tej kwestii specjalisty. Bardzo ważny jest też kask, który chroni przed urazami głowy i daje ciepło. Przydatne bywają także pozwalające na łatwiejsze odpychanie się i pomagające w zjeżdżaniu właściwe kijki. Odpowiednia długość to taka, że przy ich trzymaniu w łokciu powstanie kąt prosty. Dodatkowo sprawdzą się i gogle, które ochronią oczy przed oślepiającym słońcem i tym samym zwiększą twoje bezpieczeństwo na stoku.

Wymienione wyżej elementy wyposażenia narciarza można zwykle wypożyczyć nawet na miejscu, jednak wcześniej konieczne jest kupienie ciepłej odzieży nieprzemakalnej – kurtki, spodni i rękawic, a także bielizny termoaktywnej.

 

 

Co jeszcze zabrać na narty?

Ciepło ubrany/a od stóp do głów możesz już bezpiecznie cieszyć się z nart? Niekoniecznie! Musisz pamiętać jeszcze o kilku ważnych rzeczach!

Po pierwsze: zimą także świeci słońce! Nawet jeśli temperatura utrzymuje się poniżej zera, nie znaczy to, że oparzenia słoneczne nie są możliwe. Promienie odbijają się od śniegu i wzmacniają swoje działanie. Koniecznie pamiętaj więc o smarowaniu twarzy kremem z filtrem UV.

A jak zwiększyć komfort i bezpieczeństwo stóp? Wypróbuj wyrób medyczny Argotiab Spray. Dzięki niemu zachowasz świeżość w skarpecie narciarskiej. Użyj go przed wyjściem na stok, a będziesz cieszyć się wygodą, suchością w bucie. Zawartość kompleksu TIAB, zawierającego srebro – unikniesz grzybicy. Ma on bowiem działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwdrobnoustrojowe, a zatem powstrzymuje namnażanie się drobnoustrojów. Już dziś dorzuć go do swojej apteczki!

Lubisz wiedzieć więcej? Zapraszamy po codzienną porcję newsów na temat zdrowia na naszych kontach: Facebooku i Instagramie.