Otarcia stóp – jak sobie z nimi radzić?

Otarcia stóp

Otarcia stóp najczęściej pojawiają się wtedy, gdy założymy źle dopasowane lub nowe buty. Ciągły nacisk, długie wędrówki czy sztywność obuwia powoduje deformacje naskórka oraz gromadzenie się zrogowaciałych warstw skóry. 

Najlepszym sposobem na otarcia stóp jest niedopuszczanie do ich powstawania. Wybór butów powinien być każdorazowo podyktowany wygodą a nie względami estetycznymi. Wybierajmy zawsze te egzemplarze, które są wykonane z naturalnego tworzywa. Nigdy nie kupuj pary zbyt małej lub zbyt dużej, bo te zbyt wielkie także mogą cię ocierać. Nie sam numer jest ważny, lecz poczucie komfortu, dlatego nie kieruj się nigdy samą metryczką. 

Sam dobór butów to jednak zbyt mało, by być pewnym sukcesu. Może okazać się, że z powodu nagromadzenia się wilgoci czy po prostu krzywego ułożenia stopy pęcherze mimo tego się pojawią. 

 

Otarcia stóp – jak się ich pozbyć?

Jeśli pęcherze na stopach to twój problem, w pierwszej kolejności zdezynfekuj je pod bieżącą wodą. Jeśli otarcie jest małe, to naklejenie plastra powinno załatwić sprawę. 

Gorzej wygląda sytuacja, jeśli mamy do czynienia z pęcherzami na podeszwie stopy. Jeśli nie zaczniesz działać, to szybko mogą one zamienić się w odciski, czyli warstwy grubej, zrogowaciałej skóry. 

 

Otarcia stóp

 

Duże otarcia stóp – co z nimi robić?

O dużych otarciach stóp mówimy wtedy, gdy szorstka powierzchnia buta naruszy naskórek Twoich stóp. Są nieprzyjemne same w sobie, w dodatku mogą być wstępem do bolesnych ran lub pęcherzy. Warto zaopiekować się nimi od razu.

Najczęściej podejmowanym krokiem w przypadku otarć i pęcherzy są zwykłe plastry, które każdy z nas ma w swojej apteczce. Kiedy nie wiemy co zrobić, szybko je naklejamy i nawet nie zastanawiamy się, czy są właściwe w takiej sytuacji. Zamiast plastrów następnym razem zdecyduj się na leczniczą kąpiel stóp. Jest ona bardzo łatwa w przygotowaniu.

Do wrzącej wody wystarczy wsypać kilka garści kwiatów rumianku, pozostawić do zaparzenia, a następnie moczyć stopy w ciepłej wodzie przez mniej więcej kwadrans. W tym czasie możesz np. wysłuchać jakiegoś podcastu. Sprawdzą się także okłady, w szczególności z dziurawca, kwasu chlebowego, octu jabłkowego lub soku z cytryny.

 

Jak pielęgnować stopy, które są podatne na otarcia?

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę otarć. Mogą być to kwestie zdrowotne, wtedy skonsultuj się z ortopedą. Czasami do ich powstania przyczynia się otyłość oraz wspomniane już kilkakrotnie niewłaściwie dobrane obuwie. 

Możesz cierpieć na deformację stóp, która nie jest, wbrew pozorom, widoczna gołym okiem. Jeśli lekarz powie ci, że tak jest w twoim przypadku, to koniecznie sięgnij po: 

  • peelingi do stóp, które pomogą wygładzić zrogowacenia, usunąć martwy naskórek, a co najważniejsze – skóra nie będzie w tym wypadku produkować warstwy rogowej w sposób nadaktywny;
  • kremy i maści z mocznikiem, gliceryną,

Zwracaj uwagę nie tylko na samo obuwie. Miej na uwadze temperaturę, jaka panuje w naszych butach. Pęcherze i odciski powstają szybciej w cieple, zwłaszcza gdy stopa jest wilgotna.

 

 

ARGOTIAB – TWÓJ SPOSÓB NA OTARCIA STÓP

Jeśli otarcia stóp zdarzają ci się często, to zawsze miej pod ręką produkt, który pomoże Ci w udzieleniu pierwszej pomocy. O czym mowa? Oczywiście o wyrobie medycznym Argotiab, który nakłada się na ranę i jest przeznaczony do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych, działa jak opatrunek na rany. Dzięki niemu gojenie rany przebiega szybciej. Po nałożeniu Argotiabu nie zakładaj na ranę opatrunku w postaci bandaża czy plastra.