Otarcia pięt – jak ich unikać?

Otarcia pięt

Otarcia pięt to po prostu rany, które powstają na skutek kontaktu Twojej skóry z jakąś bardzo szorstką powierzchnią. Jak sobie z nimi radzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Może to być powierzchnia buta, ściany, chodnika czy innego sztywnego przedmiotu. Taki kontakt powoduje starcie naskórka ze skóry właściwej. Dochodzi wtedy do bolesnego obnażenia brodawek skóry i krwawienia. Niestety, jak pewnie doskonale wiesz, otarcia są bolesne i powodują dyskomfort. Dodatkowo mogą ulegać zakażeniu, szczególnie, jeśli do rany dostaną się ciała obce. Dlatego należy się nimi odpowiednio opiekować i dbać o nie, a jeszcze lepiej – minimalizować ryzyko ich powstawania!

 

Otarcia pięt – przyczyny powstawania

Otarcia pięt są bardzo dużym problemem niemal każdej osoby. Pojawiają się one nie tylko w ciepłych miesiącach, gdy nie chronimy stóp skarpetkami, ale także w zimie, kiedy zakładamy zabudowane, często sztywne i niewygodne buty. Stopy pocą się w nich i są przez to bardziej podatne na uszkodzenia. Pierwszym sposobem na uniknięcie odparzeń na stopach oraz otarć jest odpowiedni dobór obuwia – musi być wygodne, w odpowiednim rozmiarze oraz wykonane ze skóry naturalnej, która rozciąga się i dopasowuje do stopy.

 

Otarcia pięt – mechanika

Jak już powiedzieliśmy, najczęstszą przyczyną powodującą otarcia pięt są nowe, niewygodne buty: niekoniecznie muszą być za małe czy za duże. Gdy zauważasz, że buty są niewygodne, staraj się od razu reagować. Możesz spróbować rozciągnąć je domowymi sposobami np. za pomocą noszenia za dużej, grubej mokrej skarpetki lub korzystając z pary wodnej. Zawsze możesz także oddać je do szewca, by spróbował rozciągnąć je na prawidle. Domowe sposoby nie działają? Poproś jakiegoś znanego sobie mężczyznę, by przez chwilę ponosił Twoje buty. On co prawda pocierpi, ale potem na pewno będą na Ciebie pasowały. Ważne tylko, by miał większą stopę niż Ty. 

 

Otarcia pięt

 

Jak leczyć otarcia?

Otarcia należy leczyć w domu. Dokładnie oczyść ranę i nie zakładaj ciasnych butów, dopóki się ona nie zagoi. Możesz także zastosować preparat przyspieszający proces gojenia np. Argotiab®, wyrób medyczny, który łagodzi stany patologiczne skóry, takie jak owrzodzenia, rany, otarcia, odleżyny. Mimo wszystko warto jednak zabezpieczyć uszkodzoną skórę przed uszkodzeniem tak, by nie podrażniać rany. Nie dotykaj rany brudnymi palcami – możesz doprowadzić do zakażenia. 

Jeśli zauważysz na otarciu pięty pęcherz, zdezynfekuj go płynem odkażającym. Jasne, to nie będzie przyjemne, ale pozwoli Ci uniknąć stanów zapalnych. Nigdy nie odrywaj naskórka czy pozostałości pęcherza. Spróbuj przykleić plaster w uszkodzone miejsce podczas noszenia butów. Zniwelujesz wtedy ból. Możesz także wypróbować zimne moczenie stóp w wodzie z dodatkiem ziół.

 

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!