Trudno gojące się rany

trudno gojące się rany

TRUDNO GOJĄCE SIĘ RANY

 

Trudno gojące się rany to takie, w których proces gojenia nie przebiega w taki sposób, w jaki powinien. Jest on bowiem regulowany przez wiele czynników. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat ran, które nie goją się prawidłowo.

 

Trudno gojące się rany – czym są?

Gdy mówimy o ranie, to myślimy o przerwaniu anatomicznym ciągłości tkanek. Rany są najczęściej kojarzone ze skaleczeniami, czyli uszkodzeniami skóry lub naskórka. Mogą one dotyczyć także innych tkanek: powięzi, mięśni, naczyń krwionośnych, kości, stawów czy nerwów. Rany mogą powstawać w różny sposób: pod wpływem urazu, wypadku czy ukąszenia. To właśnie w zależności od sposobu powstania wyróżniamy typy ran: cięte, tłuczone, rąbane i miażdżone, szarpane, płatowe, kłute, kąsane oraz postrzałowe.

Gojenie się ran to proces złożony i długotrwały. Rozpoczyna się w momencie, w którym doznajemy urazu i składa się z wielu elementów, które są ze sobą ściśle powiązane.

 

Trudno gojące się rany – jak powstają?

Proces gojenia się ran nie zawsze przebiega tak samo. Poszczególne jego etapy mogą trwać dłużej lub krócej, a zdarzają się także takie sytuacje, gdzie etapy na siebie nachodzą. Wyróżniamy czynniki, które mogą go zaburzyć: mogą być one miejscowe i ogólnoustrojowe.

Oto bardziej szczegółowy podział czynników wpływających na to, że trudno gojące się rany powstają:

Czynniki miejscowe:

  1. oparzenia (termiczne, chemiczne),
  2. miejscowy ucisk,
  3. zaburzenie krążenia (np. nadciśnienie lub niedokrwienie),
  4. różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne.

 

trudno gojące się rany

 

Czynniki ogólnoustrojowe:

  1. uraz,
  2. osłabiona odporność,
  3. choroby nowotworowe,
  4. choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej,
  5. zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca,
  6. niedożywienie i niedobory składników pokarmowych,
  7. stres psychospołeczny,
  8. niewydolność nerek,
  9. wrodzone zaburzenia metabolizmu,
  10. przyjmowanie leków sterydowych lub/i immunosupresyjnych,
  11. choroby przewlekłe.

Trudno gojące się rany powstają wtedy, gdy stan zapalny lub proces gojenia przebiega niepokojąco długo.

Każda rana może stać się trudno gojącą, jeżeli będą miały na nią wpływały wymienione powyżej czynniki. Inne określenie tego typu ran to rany przewlekłe. Gojenie trwa w ich przypadku od 6 do 8 tygodni.

 

Trudno gojące się rany – jak postępować?

Rany przewlekłe to wyzwanie dla leczącego, ponadto mogą one prowadzić do wielu powikłań np. infekcji tkanek sąsiadujących. Trudno gojące się rany często powiązane są z przewlekłym bólem, który ogranicza ruchomość osoby będącej w trakcie leczenia. Aby przeciwdziałać ich powstawaniu najlepiej wyeliminować czynniki ryzyka: miejscowe i ogólnoustrojowe, a także właściwie leczyć i pielęgnować zranione miejsce.

W przypadku każdej rany bardzo ważny jest sposób jej opatrzenia. Opatrunki mogą być osłonowe (chronią wtedy ranę przed działaniem czynników zewnętrznych).

 

 

Prócz tego należy oczywiście ograniczyć proces zapalny, najlepiej likwidując jego przyczynę: usuwając martwe czy zainfekowane tkanki oraz dobierając odpowiedni opatrunek. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywianie i dostarczenie choremu odpowiedniej podaży składników odżywczych z uwzględnieniem tych, które mają szczególny wpływ na proces gojenia się ran.

Pierwsza pomoc jest szczególnie ważna w przypadku każdej rany. Miej w swojej podręcznej apteczce produkty, który pomogą Ci w jej wykonaniu. Polecamy Argotiab, który dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu, przeciwgrzybiczemu, przeciwdrobnoustrojowemu jest środkiem wspomagającym w leczeniu i regeneracji zmian skórnych, małych ran, otarć i oparzeń. Zapewni on natychmiastową pomoc w przypadku uszkodzeń skóry. To Twój absolutny 'must have’!

Spragniony wiedzy? Śledź nas na Facebooku i Instagramie!